BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Politike

“Kishte mundësi të emigronte, por...”, Rudina Hajdari zbulon tre arsyet se përse guxonte i ati i saj

“Kishte mundësi të emigronte, por...”, Rudina Hajdari

Në një takim të organizuar nga kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha mbi figurën dhe misionin e Azem Hajdarit, kur sot shënohet 24 vjetori i ndarjes së tij nga jeta, ka folur edhe vajza e të ndjerit, Rudina Hajdari.

Ajo ka deklaruar se babai i saj guxonte dhe luftonte për tre arsye: Familjen, atdheun dhe lirinë.

“Sa herë kam udhëtuar në Shqipëri më kanë treguar një kujtim. Disa në këtë shesh janë të rinj. Azemi ishte fare i ri kur ngriti krye kundër regjimit më të egër. Kush ka jetuar e di se ç’guxim duhej atëherë për më tepër për një student të ardhur nga Tropoja. Ç’guxim duhej për të bashkuar studentët e për të thirrur Liri Demokraci. Çfarë e motivonte të sakrifikonte aq shumë?

Pse guxonte aq shumë dhe ç’mund të bëjmë ne sot të ecim në atë lloj rruge. Në jetën time kam deduktuar që ai jetonte për tre gjëra, Familjen atdheun e lirinë. E urrente komunizmin mbi çdo gjë sepse përdhosi familjen duke i vënë familjarët kundër njëri tjetrit.

Komunizmi e përdori atdheun si lopë për ta mjelë vetëm disa në Bllok, ia mohoi lirinë shqiptarëve të thjeshtë.

Ndaj ai u përkushtua që ato parimi ti kthente në piedestal për të gjithë shqiptarët. Kishte mundësinë të emigronte por zgjodhi të luftonte këtu. Nuk zgjodhi të bënte të mirën për familjen e tij, por për të gjithë.

A nuk i ngjan Rilindja Komunizimit? A nuk po zaptojnë bregun si ata në Bllok dikur? Janë duke privuar lirinë e shqiptarëve, duke i përndjekur me patronazhistë, prapagandë, dhe inspektorë që godasin. Refuzoni nënshtrimin, mashtronim dhe investoni këtu në këtë vend. Jepni vlerë moshës që keni brenda jush”, tha ajo.

Më të lexuarat