BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit
x
BREAKING NEWS

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e rëndësishëm dhe tregon çfarë pritet: Kemi frikë nga…

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e
x
BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x

Politike

“Kjo është turp”/ Spartak Braho kap detajin dhe përplaset me Alket Hysenin për shkarkimin e Metës (Ka një kërkesë edhe për takimet e fshehta të Presidentit)

“Kjo është turp”/ Spartak Braho kap detajin dhe

Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Meta nuk arriti të miratojë sot emrat e ekspertëve që do të faktojnë shkeljet e kreut të shtetit.

Kjo mbledhje u shoqërua me tone të ashpra mes socialistit Spartak Braho dhe kryekomisionerit Alket Hysenaj. Braho e ka cilësuar si të turpshme që  të përcaktohet në kërkesën e tyre se Meta është garanti i Kushtetutës.

Ndërkohë që është kërkuar që edhe institucionet e specializuara si SHISH të japin informacion në lidhje me takimet e presidentit nëse kanë pasur ndonjë dyshim për këto takime që në media janë cilësuar si të fshehta.

Debati në komision

Braho: Është shpërndarë një material por unë dje e pata kohë e lexova në kapitullin e tretë, pika shkeljet e rënda kushtetuese. Nuk e di kush është marrë me formulimin, por thuhet: Presidenti i Republikës është kreu i shtetit shqiptar, garant i Kushtetutës dhe përfaqësues i unitetit kombëtar. Ku e kanë gjetur këtë?

Hyseni: Ku e kanë gjetur? Zoti Braho ajo është kërkesa e firmosur nga 49 deputetët. Ata e kanë formuluar siç e kanë gjykuar. Ajo kërkesë, është ashtu siç e kanë menduar ata, gjykojnë se jemi para atyre rrethanave dhe shkeljeve, dhe do ta vendosë komisioni që kemi apo nuk kemi te shkeljet e pretenduara.

Braho: Por nuk e kam unë aty, ti s’po më ndjek. Unë e ti, e kemi firmosur këtë kërkesë. Ku është gjetur kjo garant i Kushtetutës presidenti. Është turp, sepse këtë përdor presidenti Ilir Meta. Ka tre muaj unë jam garant, ndërkohë që nuk është garant.

Hyseni: Nuk ka rëndësi është në kuptimin figurativ. Këtë pyetje t’ia kishit bërë vetes përpara se të firmosnit dhe personit që është garant i unitetit të popullit, kur e thotë Kushtetuta.

Braho: Jo nuk e thotë Kushtetuta e atë.

Hyseni: Mos t’i hyjmë kësaj, kjo nuk hyn në çështje të tjera.