Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Klosi: Familjet nga Kosova janë besnike të bregdetit shqiptar

Postuar: 10/08/2018 - 14:07

Shqipëria dhe Kosova janë dakordësuar për një ofertë të përbashkët turistike. Ministrat e Mjedisit të dy vendeve kanë diskutuar për ndërtimin e strategjisë së përbashkët, e cila nis në sezonin e vjeshtës nga Kosova.Ministri Klosi tha se palët do të punojnë në ndërtimin e një strategjie në mes dy vendeve në fushën e turizmit për të realizuar një ofertë të përbashkët përfshirë edhe vendet e Ballkanit.

Në këtë kuadër ministri Bajram Hasani tha se pritet që në fillim të vjeshtës në Brezovicë, apo Rugovë të bëhet hapja e sezonit turistik, për tërheqjen e sa më të madhe të turistëve nga vendi dhe rajoni.
 
“Ne jemi për bashkëpunim sidomos me shtetin shqiptar, sepse ka mundësi për fushën e bashkëpunimit edhe sa i përket turizmit. Biseduam që në fillim të sezonit së vjeshtës në Brezovicë, apo Rugovë të bëjmë hapjen e sezonit turistik dhe t’i japim një mesazh dhe t’i ftojmë të gjithë turistët të na vizitojnë dhe se ka shumë vend për të na vizituar edhe turistët nga shteti shqiptar”, tha ministri Hasani.
 
Në takimin e tyre ministrat ndanë edhe zhvillimet më të fundit të sezonit turistik në Shqipëri. Ministri Blendi Klosi u shpreh se është rritur me 17 përqind numri i turistëve këtë korrik krahasuar me vitin paraardhës, ku rritje ka patur edhe numri i pushuesve nga Kosova.
 
“Kemi një besnikëri të shkëlqyer të familjarëve për të vizituar bregdetin shqiptar dhe ata me këtë besnikëri kanë përzgjedhur sivjet bregdetin shqiptar. Në Shqipëri 600 mijë familjarë kosovarë që kanë hyrë nga 1 janari deri më 1 korrik sikurse vitin e kaluar, pavarësisht kushteve atmosferike që kanë qenë shumë të këqija. Në Shqipëri ka një shtim prej 17 për qind nga viti i kaluar”, tha ai, duke shtuar se po punohet me problematikat e shfaqura gjatë këtij sezoni për të siguruar një mbarëvajtje më të mirë deri në fund të shtatorit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2018 - 21:16

Teksa studentët vijojnë të qëndresën e tyre para Kryeministrisë në këto temperatura të ulëta, kreu i qeverisë ka postuar një foto të tij në rrjetin social ‘Instagram’ me komentin: “Kur do flasim&rdqu

Postuar: 12/12/2018 - 21:02

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca ka reaguar gjithashtu lidhur me ngritje

Postuar: 12/12/2018 - 20:54

25 persona raportohet të jenë proceduar nga Policia pas protestës një javore të studentëve para g

Postuar: 12/12/2018 - 20:20

Pasi Autoriteti Rrugor Shqiptar kallëzoi në Prokurorinë e Tiranës kompaninë “DH Albania&rdq

Postuar: 12/12/2018 - 20:13

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar pas deklaratave të Ministrisë së Jashtme të

Postuar: 12/12/2018 - 20:04

Pas procedimit të publicistit dhe profesorit Edmond Tupe ka reaguar edhe djali i ish-kryeministri

Postuar: 12/12/2018 - 20:00

Pas krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor, ku u zgjodhë