BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Politike

Kodi i ri rrugor i rreptë me shoferët, 3 vite burg për...

Kodi i ri rrugor i rreptë me shoferët, 3 vite burg për...

Vetëm për gjatë kësaj të enjte në rrugët e Shqipërisë kanë ndodhur katër aksidente. Duke marrë shkas nga aksidentet e larta, zv. Ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari pohoi se kodi i ri rrugor parashikon masa të rrepta, si për shembull, 3 vite burg për parakalim të gabuar.

Ai theksoi se këto masa po merren nga juristë të njohur, të cilët kanë eksperiencë disavjeçare në fushën e drejtësisë.

“Disa persona të thjeshtë janë mospërfillës, flagrantë të ligjit, duke rrezikuar kështu jo vetëm jetën e tyre dhe të personit që kanë në mjet, por dhe të personave të tjerë kalimtarë, por dhe vozitës mjetesh. Sigurisht, që kjo duhet të ndryshojë. Nuk është vetëm çështje gjobe, por dhe heqja e patentës dhe ndëshkimi penal, që do të thotë përgjegjësia penale duke privuar personin dhe nga liria. Sepse diskutimi që po bëhet nga grupi i punës, që drejtohet nga juristët më të mirë që ka ky vend për ndryshimet e kodit penal, me pjesëmarrjen e profesionistëve të cilët kanë punuar në gjithë këto vite me drejtësinë dhe zbatimin e ligjit, rekomandimet dhe vlerësimet që ata japin në grupin e punës bazohen në përvojën e tyre për shkeljet e kodit rrugor. Kështu që parashikimi që është dhënë aty përfshihet nga gjobë deri në tre vite, duke marrë parasysh edhe elementët cilësues që janë shkelja flagrance që rrezikon dukshëm jetën e qytetarëve”, u shpreh Lamallari.

 

Më të lexuarat