BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Politike

“Kohë sfiduese gjeopolitike”/ Ish-kryeministri konservator zgjidhet president i Finlandës, Begaj ka dy fjalë për homologun e tij

“Kohë sfiduese gjeopolitike”/ Ish-kryeministri konservator

Ish-kryeministri konservator i Finlandës Alexander Stubb ka fituar zgjedhjet presidenciale.  Ai siguroi 51.6% të votave, ndërsa rivali i tij i Partisë së Gjelbër Pekka Haavisto, ish-ministri i Jashtëm, kishte 48.4%. Haavisto e ka pranuar tashmë humbjen.

Këto janë zgjedhjet e para që kur Finlanda u bashkua me aleancën ushtarake të NATO-s në prill të vitit të kaluar. Stubb, 55 vjeç, ka një qasje të ashpër ndaj Rusisë, me të cilën kombi nordik ndan një kufi të gjatë tokësor.

Stubb e përshkroi fitoren e tij në zgjedhje si "nderin më të madh të jetës". Ai gjithashtu theksoi se “është e kuptueshme se është e vështirë të ketë ndonjë lloj dialogu politik me Putinin për sa kohë që Rusia po zhvillon një luftë agresive kundër Ukrainës

"Pra, unë nuk shoh asnjë lloj komunikimi me Putinin ose me lidershipin politik rus në të ardhmen e afërt. Ne të gjithë duam të gjejmë një rrugë drejt paqes, por më duket se kjo rrugë ndodh vetëm përmes fushëbetejës në moment."

Ndërkohë, një urim për Stubb ka pasur edhe presidenti i vendit tonë z.Bajram Begaj. Përmes një postimi në platformën  "X", Begaj ka përcjellë një mesazh ndaj homologut të tij.

“Urime Presidentit të Finlandës, Alexander Stubb. Të uroj sukses në udhëheqjen e vendit tuaj në këto kohë sfiduese gjeopolitike”, shkruan Begaj.