Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Kokainë në kontenierin me banane”/ Ekstradimi i Arbër Çekajt, Xhafaj: Tani është hetim i përbashkët!

Postuar: 11/10/2018 - 12:16

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ishte i pranishëm në ambientetet e Task-Forcës Speciale, pas një takimi me Presidentin e Policisë kriminale gjermane, BKA.

Pas prezantimit të punës së përbashkët që do të ndërmarrë me policinë gjermane, ministri u pyet dhe në lidhje me çështjen për ekstradimin e Arbër Çekaj nga Gjermania, pas kapjes së sasisë së madhe të drogës të kapur në kamionin me banane në Maminas.

Xhafaj tha se “tani nuk është çështje më esktradimi por cështje hetimi të përbashkët. Është punë e përbashkët”.

Kemi pasur diskutime me shumë interes me drejtuesit e policisë së shtetit por dhe drejtues të task-forcës “forca e ligjit”. Pamë se çfarë kemi bërë e cfarë mund të bëjmë më shumë në të ardhmen dhe bashkëpunimi me parnterët tanë gjermanë dhe polcisë kriminale gjermane mund të konsiderohet model.

Ka pasur rezultate konrkrete dhe angazhime për këtë bashkëpunim, është krijuar një nivel marrdhënie besueshmërie e reciproke që është konkretizuar në bashkëpunim me policinë gjermane.

Dua të bëj me dije se ne kemi disa operacione të përbashkëta, hetime të përbashkëta në kudarin e operacionit “anti-skifter” .

Presidenti i policisë gjermane Hezler: “Gjermania dhe Shqipëria po bashkëpunojnë ngushtë. Ka shqiptarë që jetojnë në Gjermani dhe gjermanë që jetojnë në Shqipëri. Për fat të keq ka që me veprimtaritë e tyre kriminale i bëjnë dëm shoqërisë. Ne kemi oficerë ndërlidhës. Nëpërmjet task forcës speciale bashkëpunimi po merr edhe një shtysë më  të madhe. Bisedat që patëm me ministrin treguan se duhet të nisin përpjekje të reja për të luftuar ata që kryerjnë veprime kriminale madje t’i konfiskojmë dhe fitimet e arritura.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2018 - 10:34

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama i është drejtuar një letër e hapur nga ai që njihet si kryebashkiaku i natës në Tiranë, Briken Fejzullai.   

Postuar: 17/10/2018 - 10:30

Deputeti i Partisë Socialiste,  Erjon Braçe tha se Parlamentin e Shqipërisë kanë hyrë depute

Postuar: 17/10/2018 - 10:20

Lëvizjet e fundit të prokurorisë kanë rritur panikun në radhët e opozitës.

Postuar: 17/10/2018 - 10:16

Kreu i mazhorancës Edi Rama ndodhet në sallën e hartave, në bashkëbisedim me qytetarëve.

Postuar: 17/10/2018 - 10:15

Deputeti socialist Erjon Braçe ka komentuar paketën anti-shpifje të propozuar pak ditë më parë ng

Postuar: 17/10/2018 - 10:10

Ndërkombëtarët janë angazhuar shumë fort që reforma në drejtësi në vendin tonë të rezultojë e suk

Postuar: 17/10/2018 - 10:01

Ish-ministri i Drejtësisë ka deklaruar se kryeministri Rama gjendet në një armiqësi patologjike m