BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Politike

Komisioni Hetimor, Bylykbashi: Kjo është një taktikë konfuze e PD-së

Komisioni Hetimor, Bylykbashi: Kjo është një taktikë konfuze

Partia Demokratike ka depozituar në Kuvend kërkesën për ngritjen e një Komisionit të Posaçëm për të kryer një tjetër Reformë Zgjedhore.

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, i cili tha se kjo është një taktikë konfuze

“Kam 20 vjet eksperiencë. Do të thoja që është takticizëm e gabuar dhe konfuz. Komisioni hetimor kërkon grind dhe agresivitet për të nxjerrë shkeljet. Për të kuptuar problemin dhe kërkon kohë. Tipikisht komisioni hetimor nuk ka konsensus por përplasja. Mund të dilet me dy raporte dhe aq më shumë se mazhoranca përpiqet ta bllokojë. Një Komisioni Reforme Zgjedhore kërkon informacion de vizion për të gjetur se çfarë duhet të bëjmë. Dhe në fund duhet konsensus. Se duhen 84 vota. Dhe PD-PS duhet të bashkojnë votat” tha Bylykbashi në Radari Informativ.

Ndërkohë sipas Bylykbashit, PD është në një krizë dhe në këtë mënyrë i duhet që të hedh sa më shumë gjëra në tryezë.

“PD ka një nevojë të brendshme për të hedhur sa më shumë gjëra në tryezë. Të gjejmë rregulla që shteti të bëhet palë kundër opozitës.”

“Është harta e re kërkojnë punë dhe konsultime. Dhe në fund konsensus. Por asnjë nuk bëhet nëse themelet janë në krizë. Aq më tepër kur kriza është brenda PD. Nëse ka njeri për të fshehur këtë është si struci fut kokën në rërë dhe trupin jashtë. Kryetari sot ktheu përplasjen në përballje me Edi Ramën. Ishte e gabuar” tha Bylykbashi.

Për sa i përket drejtimit të këtij Komisionin, Bylykbashi tha se nuk e shqetëson fakti që ai nuk është në krye.

“Nuk më shqetëson gjë. Ka persona që kanë vite që merren dhe do jem pjesë e këtij komisioni dhe do jem kritik nëse janë gabim. Dështimi është i sigurt nëse nuk nxirren mësime. Komisioni hetimor kërkon përplasje. Ndërsa reforma kërkon analizë.” tha Bylykbashi.