BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Politike

Komisioni Hetimor, deputeti demokrat: Janë në shkelje të ligjit, padi edhe për kryebashkiakët

Komisioni Hetimor, deputeti demokrat: Janë në shkelje të ligjit,

Deputeti demokrat Lefter Gështenja bëri me dije se përfaqësuesit e PD-së kanë firmosur për ngritjen e komisionit hetimor që do të merret dhe do të ndjekë veprimet e realizuara për inceneratorët.

Ai tha se nga informacioni që PD për këto procedura e koncesione janë haptazi në shkelje me ligjin.

Gështenja: Përfaqësuesit e PD-së kanë firmosur për ngritjen e komisionit hetimor që do të merret dhe do të ndjekë veprimet e realizuara për inceneratorët. Autoriteti kontraktor në këtë rast është ministria e Mjedisit, apo edhe institucione paralele apo privatë që janë përfshirë në këtë procedurë. Ne do të mbledhim fakte dhe do tu shkojnë deri në fund që kanë të bëjnë me këto 3 procedura. Pas mbledhjes së inflacioneve, ne do të bëjmë publike shkeljet që do tu dërgohen institucioneve ligjzbatuese.

Nga informacioni që kemi sot, për këto procedura e koncesione duket hapur që është shkelur ligji. Nuk është bërë shpallje publike për njërin nga koncesionet. Nuk është lënë kohë për tu përgatitur operatorët e huaj. Nga viti 2014 deri në vitin 2017 ministria e Mjedisit i ka publikuar njoftimet për këto koncesione, kur për një rast nuk e ka bërë me dije. Në shumë qytete të tjera nuk aplikohet ky model incenerimi, pse vetëm këto 3 qytete. Pra, nuk kemi një studim fisibiliteti.

Gështenja shtoi se padi do të ketë për të gjithë personat që kanë zbatuar me pushtetin në rast me inceneratorët, përfshirë edhe kryetarët e bashkive.

Gështenja: Padi do të ketë për të gjithë personat që kanë zbatuar me pushtetin në rast me inceneratorët, përfshirë edhe kryetarët e bashkive. Komisioni ka një afat prej 3 muajsh dhe shpresojmë që në fund të këtij hetimi, institucionet e drejtësisë dhe SPAK-ut tu shërbejë ky material që ne do tu vëmë në dispozicion gjithë materialet e siguruara. Ky komision do të zbardhë të gjitha shkeljet e bëra në këto koncesione. Sigurisht që është një punë e madhe dhe nuk besoj se do të mbyllet kjo histori.

Më të lexuarat