Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Komisioni i Ligjeve shtyn rezolutën për KQZ, Hyseni: Do merren në konsideratë propozimet e grupeve të interesit

Postuar: 14/03/2018 - 07:36

Komisioni i Ligjeve zhvilloi dje mbledhjen e radhës, teksa në fokus ishte miratimi i raportit vjetor të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Fillimisht, u miratua procesverbali i mbledhjes së kaluar, ndërsa më pas nisi diskutimi sa i takon procedurës së miratimit të projekt-rezolutës “Për vlerësimin e veprimtarisë së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për vitin 2017”. Gjatë fjalës së tij, relatori i projekt-rezolutës, Alket Hyseni, duke e konsideruar të nevojshëm reflektimin e plotë të qëndrimeve të parashtruara në mbledhjen e mëparshme, në të cilën komisioni shqyrtoi raportin e KQZ-së, kërkoi shtyrjen e miratimit të kësaj projekt-rezolute për në një tjetër mbledhje. “Kërkoj që të shtyhet për një mbledhje tjetër miratimi i kësaj rezolute, pasi do të merren për bazë reflektime dhe gjetjet që i janë adresuar komisionit”, deklaroi deputeti i Partisë Socialsite, Alket Hyseni.

Më pas, anëtarët e komisionit u dakordësuan me propozimin e Hysenit. Ndërkohë që më tej, komisioni vijoi me shqyrtimin e pikës tjetër të rendit të ditës: raportin vjetor të Komisionerit për të Drejtën për Informim dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale për vitin 2017. I pranishëm në komision për paraqitjen e raportit ishte komisioneri për të Drejtën për Informimin dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, Besnik Dervishi, i cili paraqiti raportin vjetor në komision dhe iu përgjigj pyetjeve dhe interesit të deputetëve të komisionit për çështje të caktuara. Madje, Dervishi, renditi edhe një sërë problematikash që ka hasur si institucion. “Ndër problematikat e shfaqura gjatë periudhës së raportimit listoi nevojën e përmirësimit të trajtesave të ankesave në afat, për shkak te mungesës së kapaciteteve të burimeve njerëzore në strukturën e zyrës që ka komisioneri; mungesa e programeve të plota e të përditësuara të transparencës nga disa autoritete publike; koordinatorët, lëvizja e shpeshtë e tyre ose privimi nga titullarët e institucioneve i koordinatorëve nga kompetencat që ua jep ligji si edhe klasifikimi i koordinatorëve në nivel specialisti në hierarkinë e administratës publike; nevoja për amendime në ligjin e së drejtës së informimit”, tha ai. Në përfundim të diskutimeve, Komisioni i Ligjeve miratoi raportin vjetor të Komisionerit për të Drejtën për Informim dhe Mbrojtjen e të Dhënave personale për vitin 2017.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2018 - 21:57

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu ka reaguar në lidhje me arrestimet e fundit në Lezhë.Me anë të një postimi në Facebook, Ndreu shkruan se ky reagim ka ardhur për t’u dhënë përgjigje të gjithë turbullirave që janë bërë kohët e fundit.

Postuar: 18/03/2018 - 16:44

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar edhe njëherë në lidhje me ndërtimin e Teatrit Kombëtar.

Postuar: 18/03/2018 - 16:08

Nënryetari i grupit të PD, Edi Paloka në një reagim lidhur me arrestimin e kryebashkiakut të Lezhës të zgjedhur nga e djathta, thotë se nuk kërkojmë që drejtësia të mos bëjë det

Postuar: 18/03/2018 - 15:56

Kreu i qeverisë ka premtuar këtë të dielë një ligj të posaçëm për sponsorizimin e sportit të basketbollit.Nga Pallati i ri i Sportit të lojërave me dorë "Dhimitrq Goga&quot

Postuar: 18/03/2018 - 15:08

Ambasadori i Rusisë në Tiranë, Aleksandër Karpushin ka folur për herë të parë për akuzat ndaj Partisë Demokratike se është financuar nga biznesmenë rusë për të lobuar në SHBA.

Postuar: 18/03/2018 - 14:18

Deputeti i PD-së, Klevis Balliu  i është rikthyer edhe një herë çështjes “Tahiri”, duke publikuar një dokumentar të animuar për qeverinë Rama.