Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Komisioni i Medias seancë dëgjimore me grupet e interesit, miratohet në parim buxheti për arsimin

Postuar: 15/11/2017 - 08:15

Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, zhvilloi dje një seancë dëgjimore për buxhetin e vitit 2018, me Federatën e Sindikatave të Arsimit dhe Shkencës të Shqipërisë, Akademinë e Studimeve Albanologjike dhe Agjencinë Telegrafike Shqiptare.Fillimisht fjalën e mori kryetari i Federatës së Sindikatave të Arsimit, Arjan Dyrmishi, i cili u shpreh se ministria ka premtuar se rrogat do rriten me 40% gjatë këtij mandati, por sipas tyre, në projektbuxhetin e vitit 2018 do të kemi vetëm një rritje vjetore prej 5%. “Kërkojmë që vitin e ardhshëm të aplikohet sistemi i shpërblimit të mësuesve në përshtatje me frymën e legjislacionit të marrëdhënieve të punës dhe detyrimet kontraktuale e ligjore që ka qeveria dhe MASR, ndaj sindikatave nënshkruese të kontratave kolektive të nivelit të parë. Ky shpërblim të mos ngatërrohet me shpërblimin për performancë, por të jepet në fund të vitit shkollor”, tha ai. Por sa i takon shqetësimeve të ngritura nga përfaqësuesit e sindikatave, zëvendësministrja e Arsimit, Besa Shahini, tha se MASR, ka qenë gjithmonë e hapur për sindikatat. Ndërkohë mbledhja vijoi me prezantimin e buxhetit të Akademisë së Studimeve Albanologjike, ku Mareglen Verli, vuri në dukje pamjaftueshmërinë në buxhet të mjeteve financiare, çka rrezikon realizimin e projekteve dhe perspektivën e studimeve albanologjike. Ndërsa drejtor i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, Ilir Butka tha se programi buxhetor afatmesëm 2018-2020 nuk i përmbush nevojat më të domosdoshme të funksionimit dhe realizimit të objektivave të QKK. Nga ana tjetër, drejtoresha e Agjencisë Telegrafike Shqiptare, Armela Ymeri kërkoi një fond shtesë prej 5 milion lekë investime, për dixhitalizimin e buletineve. Në përfundim, kryetarja e komisionit, Albana Vokshi tha se duke marrë shkas dhe nga ngjarjet e fundit, PD shprehet kundër këtij buxheti dhe në tërësi sepse ky është buxheti i pasurimit të oligarkëve. “I themi jo buxhetit, sepse ai nënfinancon arsimin”, tha ajo. Ndërsa, nënkryetarja e komisionit, Milva Konomi shprehu votën pro këtij buxheti. Konomi tha se ky është buxheti që ka rritje ekonomike dhe i shërben sektorëve të arsimit, kulturës, kërkimit shkencor dhe jep garanci për tu ardhur më pranë qytetarëve, për shërbimet që ato kanë nevojë. Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik miratoi në parim buxhetin e shtetit për vitin 2018.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/11/2017 - 12:59

Kryeministri Edi Rama gjatë prezantimit të aksionit kombëtar “Të pastrojmë Shqipërinë që duam”, ka reaguar duke i kthyer përgjigje për të gjitha kritikat dhe ankesat e kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi.

 

Postuar: 21/11/2017 - 12:37

Në  kuadër të aksionin kombëtar “Pastrojmë Shqipërinë që duam”, kryeministri Edi Rama aktualisht ndodhen 9000 grumbullime plehrash, teksa premtoi se për 6 muajt

Postuar: 21/11/2017 - 12:22

Ndërsa kryeprokurorit Adriatik Llalla i mbaron mandati në fillim të dhjetorit, dhe do të duhet të lërë detyrën OPDAT dhe EURALIUS japin rekomandime të qarta për mënyrën se si do

Postuar: 21/11/2017 - 11:35

Gjatë ditës së parë të vizitës zyrtare në Maqedoni, Presidenti i Republikës Ilir Meta zhvilloi takime të veçanta me krerët e partive politike shqiptare.

Postuar: 21/11/2017 - 11:33

Në nisje të prezantimit të aksionit të madh 6 mujor për pastrimin e vendit “Pastrojmë Shqipërinë që duam”, Ministri Klosi tha se ky aksion do të vijoj

Postuar: 21/11/2017 - 11:23

Gjatë mbledhjes në Komisionin e Ekonomisë në kuadër të projekt buxhetin të vitit 2018, Ministri i Infrastrukturës dhe Energjetikës, Damian Gjiknuri tha se rruga e re Tiranë-El