Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Konferenca e përbashkët, Merkel: Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE, Gjermania ka nevojë për fuqi punëtore të kualifikuar, ju na e ofroni

Konferenca e përbashkët, Merkel: Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE, Gjermania ka nevojë për fuqi punëtore të kualifikuar, ju na e ofroni

Postuar: 08/07/2015 - 16:08

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama, Kancelarja Merkel theksoi se mes Shqipërisë dhe Gjermanisë ka marrëdhënie dhe bashkëpunim të mirë.
 
Ndër të tjera ajo tha se në diskutimin me kryeministrin Rama, u fol për tema të ndryshme dypalëshe, si arsimi profesional, azilkërkuesit, reforma në drejtësi etj.
 
Merkel gjatë konferencës së përbashkët me Ramën u shpreh se BE nuk është lodhur nga procesi i zgjerimit dhe theksoi se ky proces varet vetëm nga përmbushja e kushteve.
 
“Në momentin që diskutohet rreth procesit të integrimit dëgjoj që BE kërkon të ngadalësojë procesin e anëtarësimi. Kjo ka të bëjë me kredibilitetin e vendeve dhe përmbusha e kushteve të caktuara”, tha kancelarja gjermane. “Shqipëria ka bërë progres mjaft të mirë. Por ende nuk janë plotësuar të gjitha kushtet për hapjen e negociatave për anëtarësim. BE nuk krijon ngadalësim artificial", tha ajo.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 10:47

Kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, hodhi poshtë qëndrimin e Ilir Metës se Kushtetuta nuk i vë limit 30 ditor për të zgjedhur mes kandidatëve për anëtar të Gjykatës Kushtetuese në listën e KED-së, dhe

Postuar: 15/11/2019 - 10:38

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca i pranishëm në në konferencën për menaxhimin e pasurive të sekues

Postuar: 15/11/2019 - 10:24

Kuvendi i Shqipërisë ka përgatitur një projekt-rezolutë që ka nisur të diskutojë dhe pritet që të

Postuar: 15/11/2019 - 10:22

Seanca e sotme plenare pritet të jetë tepër e nxehtë pasi në të do të diskutohet projektrezoluta

Postuar: 15/11/2019 - 09:59

Në një konferencë për mediat, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj sëbashku me prokurorin italian

Postuar: 15/11/2019 - 09:20

Presidenti Ilir Meta duket se po hyn në luftë me të gjithë për të vonuar shkarkimin.