BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat ‘bombë’ dhe paralajmëron Sali Berishën: Ja si gënjeu stafi i tij i çoroditur dhe i trembur

Zgjedhjet për kreun e PD/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat
x
BREAKING NEWS

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë dosje”/ Taulant Balla shpërthen ndaj Sali Berishës e familjarëve të tij dhe nuk lë gjë pa nxjerrë: Pastrim parash me...

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’ Talo Çela dhe bën këtë lëvizje nga arratia, Klodiana Lala jep detaje

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’
x
BREAKING NEWS

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet, dyshohet për të lënduar

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet,
x
BREAKING NEWS

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë, KPK shkarkon nga detyra prokuroren e njohur (EMRI)

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë,
x
BREAKING NEWS

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/ Nis hetimet pasurore për 32 emrat 'VIP' që bënë bujë në mega-operacionin, në “sitë” llogaritë bankare dhe pronat e paluajtshme

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/  Nis hetimet pasurore
x
BREAKING NEWS

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për zgjedhjen e Presidentit të ri zgjat vetëm 3 minuta, ja çfarë pritet të ndodhë sot në orën 18:00

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për
x
BREAKING NEWS

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur që do bëjë kryeministri Rama shumë shpejt: Nuk e ka lënë me kaq

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur
x

Politike

Konflikti i bujshëm/ Spartak Ngjela bën deklaratën e fortë: Këto janë kërcënime, ja shkaku që ka çuar në përplasje

Konflikti i bujshëm/ Spartak Ngjela bën deklaratën e fortë:

Në emisionin “Pikat mbi I”, u diskutua për tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës. Avokati Spartak Ngjela tha se tensionet kanë lindur për shkak të dëshirës së Ukrainës për t’u futur në NATO dhe sinjaleve pozitive që kanë ardhur nga SHBA për ta pranuar këtë propozim.

Ngjela: Tensioni me Ukrainën është në funksion të NATO-s. Ukraina ka pranuar që do të hy në NATO. Presioni bëhet që të detyrojë SHBA për të mos hyrë në NATO. Kjo është thembra e akilit. Kemi një konflikt, ky nuk është konflikt që shtrihet botërisht. Kina nuk është fuqi botërore. Kina e fuqishme sa flota ka? Ka 12 ky tjetri e dini ju. Çështja është që për forcë ushtarake ato nuk janë të përfillshim. Për forcë ekonomike mund ta analizojmë. Kjo është pikëpamja ime për Kinën. Rusia nuk ka forcë fare. GDP e saj është më e vogël se e Italisë. Ata nuk kanë para për të bërë luftë. Ata kanë para për luftëra lokale. Nëse Rusia futet në Ukrainë do i duket lodër Afganistanit Rusisë. SHBA-të nuk bëjnë asnjë presion vetëm se kanë rritur ndihmën ushtarake në Ukrainë. E mban dot luftën me GDP e Italisë Rusia?! Të gjitha janë kërcënime për të mos lejuar Ukrainën për të shkuar në NATO. Ne nuk e dimë qartë pse Rusia i trembet Ukrainës të futet në NATO. SHBA e do në NATO. Putini edhe nëse mësyn ose tërhiqet Rusia dëmtohet rëndë në funksion të personalitetit të saj. Politika amerikane se përfill si forcë. Edhe Kina edhe Rusia kanë frikë nga demokracia.

 

 

Më të lexuarat