BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Politike

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën

Teksa kryeministri Edi Rama ndodhet prej tre ditësh në SHBA, duket se ka pasur zhvillime sa i takon dosjes “McGonigal”. Ish-agjenti i FBI, Charles McGonigal pranoi aferat financiare dhe bëri një marrëveshje me autoritetet. Por kjo nuk ka bindur anëtarët e Kongresit. Gjatë një reagimi të gjatë për gazetën “SOT”, i cili do të publikohet sot dhe nesër, drejtori i televizionit “Fokus TV” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njëherësh gazetar i njohur Robert Papa zbuloi se Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve, po kërcënon të thërrasë në seancë dëgjimore krerët e FBI, për një mori të dhënash në lidhje me Charles McGonigal. FBI dhe Departamenti i Drejtësisë “mund të jenë duke u përpjekur të fshehin shtrirjen e vërtetë të sjelljes kriminale të McGonigal për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm të reputacionit të Byrosë”, pretendoi kryetari i komitetit Jim Jordan në një letër të martën drejtuar drejtorit të FBI-së, Christopher Ëray. Jordani kërkoi që në shkurt që FBI të dorëzonte dokumentet e lidhura me McGonigal, pasi ai u padit në Nju Jork dhe Uashington, por Byroja nuk u përgjigj kurrë, tha një zëdhënës i komitetit për mediat amerikane. Por tani kongresmenët kërkojnë zbulimin e fakteve duke kërkuar që t’u vihet në dispozicion dosja me prova. Ndërkohë referuar situatës, zoti Papa zbuloi se McGonigal dhe Rama janë nën hetim nga drejtësia amerikane, teksa tregon edhe akuzat që rëndojnë mbi ta.

Ja reagimi i plotë i gazetarit Robert Papa

Rama dhe McGonigal po hetohen në SHBA

Ndërsa Departamenti i Drejtësisë, po kërkon të jetë i butë ndaj “krimbit” të FBI, si dhe ndaj bashkëpunëtorëve të tij, Kongresi kërkon të hetojë. FBI nuk është përgjigjur shkresës së shkurtit, duke e cilësuar politike dhe nuk mund të lejojë  kongresin të ndërhyjë te hetimet, sepse pa pasur gjyq dhe  sentencë përfundimtare, teknikisht McGonigal por edhe Rama jane nën hetim. Ka oligarkë Edvin simbiozaxhinj që thonë se: “Gjyqi në Uashington nuk ka asnjë lidhje me Shqipërinë”.

Detaje nga aktakuza

1.      Po ju jap si fillim, akt-akuzën: 18 janar 2023. Juria e Madhe akuzon se, në ose rreth orëve dhe datave të përcaktuara këtu: AKUZIMET E PËRGJITHSHME. Gjatë gjithë kohës materiale për këtë aktakuzë, përveç rasteve kur tregohet ndryshe:

2.      Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara , një departament brenda Ekzekutivit. Dega e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Byroja Federale e Hetimit (“FBI”), krahu kryesor hetimor i Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara dhe organizatë për siguri kombëtare,organizatë me përgjegjësi si për inteligjencën ashtu edhe për zbatimin e ligjit.

 

3.      I pandehuri CHARLES F. MCGONIGAL ishte një agjent special i ngarkuar ("SAC") i zyrës në terren të FBI-së në Nju Jork nga tetori 2016 deri në pensionimin e tij nga FBI më 14 shtator 2018, dhe gjatë asaj kohe ishte anëtar i Shërbimit të Lartë Ekzekutiv (“SES”). I pandehuri McGonigal ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e kundërzbulimit dhe sigurisë kombëtare duke përfshirë vende evropiane si Shqipëria dhe Bosnja Hercegovina.

4.      I pandehuri McGonigal kishte një detyrë ligjore për të paraqitur një raport publik vjetor të zbulimit financiar në përputhje me “Akti i Etikës në Qeverinë i vitit 1978, 5 U.S.C. aplikacioni. 4 §§ 101, ef seg. Zbulimet financiare ishin bërë në Formularin 278 të Zyrës së Etikës Qeveritare ("OGE") ("OGE-278"), qëllimi i të cilit ishte që: (a) të nxiste transparencën, besimin dhe besimin në integritetin dhe vendimmarrjen e Degës Ekzekutive; dhe (b) të ndihmojë punonjësit publikë dhe agjencitë e tyre në shmangien aktuale ose të dukshme,konfliktet e interesit ndërmjet detyrave zyrtare dhe interesave financiare private. U kërkuan skedarë që t'i zbulojë me saktësi publikut, ndër të tjera, të ardhurat, asetet më të mëdha se 1000 dollarë, detyrimet mbi 10,000 dollarë, dhurata dhe rimbursime udhëtimi dhe transaksione të tjera financiare. Informacione të parashikuara në formularët OGE-278 mund të rezultojë në marrjen e masave për punësim kundër parashtruesit. Formularët OGE-278 u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Uashington, D.C.

5.      I pandehuri McGonigal kishte një detyrë dhe kërkohej nga Direktivat e Politikave të FBI-së dhe

6.      Politika e FBI-së në përgjithësi, për të raportuar me saktësi në FBI çdo udhëtim jozyrtar jashtë vendit dhe çdo udhëtim të vazhdueshëm,kontakte profesionale ose zyrtare me shtetas të huaj, si dhe kërkohet të raportojë me saktësi udhëtime  nga zyrtarë të huaja në FBI. Zbulimet zyrtare dhe jozyrtare të udhëtimit, duhej të bëheshin në Raportin e FBI-së të Formularëve të Udhëtimit të Jashtëm (“FD-772”) dhe FBI-së për Udhëtimet e Jashtme.

7.      Formularët e Debriefing (“FD-772b”), të cilët u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan tek selia e  FBI në Uashington, D.C. Zbulimet e kontakteve me shtetas të huaj , kërkohet të bëhen në Raportin e FBI-së për formularët e kontaktit të huaj (“FD-981”). Informacioni i dhënë në forma të ndryshme kishte implikime të sigurisë kombëtare dhe mund të rezultonte në veprime punësimi. (Rasti 1:23-cr-00021-CKK Document1 Paraqitur 01/18/23 Faqe 3 nga 16), duke përfshirë revokimin e lejeve të sigurisë kur është e nevojshme.

Pazaret e McGonigal me shqiptarët për llogari të Ramës

1.      Si mbajtës i certifikatës së sigurisë kombëtare, i pandehuri McGonigal kërkohej t'i raportonte FBI-së informacion të saktë dhe të plotë në lidhje me kontaktet e tij me zyrtarë të huaj dhe aktivitetet dhe detyrimet e tij financiare.

2.      Personi A ishte shtetas i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara, i lindur në Shqipëri , i cili banonte në Nju Xhersi. Personi A kishte qenë disa punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare dekada më parë.

3.      Kompania A ishte një organizatë biznesi në Delaëare e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

 

4.      Personi B ishte shtetas shqiptar i punësuar nga një energji elektrike kineze konglomerat. Personi B vepronte si këshilltar informal i Kryeministrit të Shqipërisë, mbante një llogari zyrtare e-maili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte shqiptar zyrtar i lartë i qeverisë. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi mes tyre.

5.      Personi C ishte shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një Anëtar i Kryesisë. Personi C ishte një ish-ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

6.      Personi D ishte shtetas i Bosnjës dhe Hercegovinës dhe ishte themeluesi dhe Drejtor i përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me seli në Bosnje dhe Hercegovinë. Vijon nesër...

Më të lexuarat