BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Politike

KQZ nuk certifikoi komisionerët e PD, sekretari i çështjeve ligjore tregon problemet teknike që e penguan

KQZ nuk certifikoi komisionerët e PD, sekretari i çështjeve

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Ivi Kaso ka sqaruar se kush janë problemet sipas tij teknike, që penguan sot KQZ të certifikonte komisionerët e KZAZ-ve për Partinë Demokratike. Në “Panorama TV”, Kaso argumentoi se lista paralele e cuar nga “fraksioni i vulës” ishte e paplotë, ndërsa vetëm ditën e djeshme cuan disa elementë shtesë.

Sipas tij, KQZ është brenda afateve dhe duhet të marrë një vendim për komisionerët e Partisë Demokratike, duke u përballur kështu edhe me një provë integriteti.

“Ishte paralajmëruar mbledhja me këtë rend dite, miratimi i KZAZ-ve, në të cilën do miratohej lista nga PS, PL dhe do të jetë në shqyrtim të mëvonshëm lista e paraqitur nga PD. Kjo formalisht sa i takon verifikimeve të natyrës teknike. Sepse ai që e kemi quajtur fraksioni i vulës, ka çuar një listë paralele me listën e dërguar nga PD zyrtare dhe vetëm ditën e djeshme, pasi listën e kishte çuar të paplotë, për të prodhuar lajme dhe për të mbajtur gjallë këtë dualitet, ditën e djeshme kishte çuar një shtese liste me disa elementë të cilët në nxitim e sipër nuk kishte mundur ta plotësonte. Këto janë probleme teknike që e penguan të shqyrtohet sot.

Ngelet çështja që KQZ duhet të marrë një vendim jo vetëm për miratimin e komisionarëve e PD zyrtare, por mbi të gjithë do jetë përballe një prove integriteti kur do të duhet të verifikojë përputhshmërinë me legjislacionin e dokumentacionit që PD do të paraqesë në momentin e regjistrimit. Kjo do të jetë prova e vërtetë. KQZ është ende brenda afateve ligjore për ta bërë një gjë të tillë. Sikurse edhe ata e kanë ambicie që cdo gjë në procesin zgjedhor të vejë mirë.

Afati për regjistrimin e komisionarëve të PD përfundon në datën 13 skort, prandaj KQZ ka pak kohë për të bërë këto verifikimeve. Në fillim të marsit përfundojnë afatet për regjistrimin e subjekteve”, tha ndër të tjera Kaso.

Sipas tij, “prova e vërteta e zjarrit e këtij institucioni do të jetë kur të tregojë që standardet që ligji përcakton dhe standardi që ky institucion aplikon në interes të ligjit dhe jo për hir të orekseve të një mazhorance”.

I pyetur se kush e ka të drejtën brenda PD për tu regjistruar, Kaso u përgjigjg: “Demokratët janë mbledhur me vullnetin e tyre të lirë më 11 dhjetor 2021, mbajtën kuvendin e tyre delegatet dhe në atë kuvend u morën vendime të rëndësishme. Të gjitha këto vendimmarrje të rëndësishme ju çuan për verifikim gjykatës, e cila i njohur në përputhshmëri me ligjet e vendit. Për shkak të një vullneti politik, për ta mbajtur në një krizë legjitimiteti PD, interesi i drejtpërdrejt i kryeministrit. Ky vendim ngelet pa regjistruar në regjistrin e parive politike, gjë që nuk ka ndodhur asnjëherë në 30 vite dhe shpresojmë mos të ndodhë”.

Më të lexuarat