Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kremtimi i festës së pavarësisë së SHBA-ve/ Meta krah Ruçit, zyrtarja amerikane 'vë në siklet' presidentin

Postuar: 11/07/2019 - 20:55

Presidenti Ilir Meta dhe kryeparlamentari Gramoz Ruçi janë fotografuar pranë njëri-tjetrit në ambientet e rezidencës amerikane në Tiranë, ku po kremtohet festa e pavarësisë së SHBA-ve.

Teksa Kuvendi i Shqipërisë ka nisur hetimet për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta pas zhdekretimit të zgjedhjeve të 30 qershorit, të dy janë parë në rresht të parë pranë njëri-tjetrit teksa ndjekin aktivitetin për pavarësinë e SHBA-së.

E ngarkuara me punë e SHBA-ve, Leyla Moses-Ones tha se kushtetuta amerikane është themeli më i vjetër i demokracisë. Në fakt, Meta, akuzohet nga mazhoranca se ka shkelur pikërisht parimet kushtetuese të vendit, duke anuluar zgjedhjet me një dekret që shfuqizoi dekretin e tij të parë, atë të 30 qershorit. Një akt që nuk u konsiderua nga mazhoranca për sakohë nuk solli pasoja në procesin zgjedhor, i cili u mbajt në datën e parë të dekretuar nga Meta.

Të pranishëm në këtë ceremoni në rezidencën e ambasadës së SHBA janë edhe kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, nënkryetari i partisë Patrit Vasili, personalitete të tjerë nga politika, media arti e kultura.

Dita e Pavarësisë së SHBA u shënua të enjten e 4 korrikut, por ambasada në Tiranë, vendosi ta kremtojë ditën e sotme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 21:34

Deputeti socialist Taulant Balla i pyetur për rastin Kajmaku tha se qofsh edhe deputet apo kryetar bashkie duhet të mbash përgjegjësi personale.

Postuar: 13/11/2019 - 21:24

Gjatë konferencës për shtyp pak minuta më parë, Presidenti Ilir Meta u pyet se kur do të shpërnda

Postuar: 13/11/2019 - 21:19

Kreu i grupit parlamentar i PS, Taulant Balla ka sulmuar presidentin Ilir Meta në lidhje me zgjed

Postuar: 13/11/2019 - 21:14

Gjatë konferencës me gazetarët, Ilir Meta u pyet nëse ka frikë nga shkarki tani që Gjykata Kushte

Postuar: 13/11/2019 - 21:05

Presidenti Ilir Meta tha se nuk ka afat kushtetues për Presidentin në lidhje me kohën që duhet pë

Postuar: 13/11/2019 - 21:03

Në një konferencë për media me gazetarët, Meta tha se kandidatët për Kushtetuesen janë të paracak

Postuar: 13/11/2019 - 20:57

Presidenti Ilir Meta i quajti qesharake interpretimet se i ka mbaruar afati kreut të shtetit sa i