BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Politike

Kreshnik Spahiu tregon fenomenin që ka pushtuar vendin: Shqiptarët kanë ndryshuar etninë për pensionin, ne kemi një ligj që nuk e ka askush në planet

Kreshnik Spahiu tregon fenomenin që ka pushtuar vendin: Shqiptarët

Juristi Kreshnik Spahiu ishte këtë të hënë në emisionin “Now me Erla Mëhilin” në Euronews Albania për të folur rreth censusit të banesave dhe popullsisë në Shqipëri. Ai tha se me anë të përcaktimit të fesë në këtë census mund të ketë një lloj devijimi etnik të personave.

Spahiu kujtoi se në Shqipëri ka qenë shumë i njohur fenomeni kur njerëzit kanë ndryshuar kombësinë vetëm e vetëm për të përfituar një pension.

“Realisht në brendësi po punohet që nëpërmjet përcaktimit të fesë të ketë një lloj devijacioni në identitetin etnik të personave. Por ne kemi pasur edhe një problem tjetër ligjor. Shqipëria ka pasur një ligj që nuk e ka i gjithë planeti, për të ndryshuar me vendim gjykate kombësinë.

Shqipëria i ka lejuar njerëzve që me një certifikatë apo vërtetim nga kisha të shkojë dhe të thotë se “unë nuk jam shqiptar i përkas një kombësie tjetër”, kjo ka ndodhur me mijëra raste për të përfituar 320 euro pension", tha juristi Spahiu.