BREAKING NEWS

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela paralajmëron lëvizjen që do të luftojë korrupsionin politik në nivele të larta: Do jetë fundi i...

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela
x

Politike

Kreu i delegacionit të PE-së zbulon kur do hapen negociatat me Shqipërinë, mesazh të fortë Bashës dhe Kryemadhit

Kreu i delegacionit të PE-së zbulon kur do hapen negociatat me

Kryetari i ri i Delegacionit të Parlamentit Europian në komitetin e Stabilizim Asocimit  BE- Shqipëri, Manolis Kefalogiannis u shpreh se vendimi për negociatat për Tiranën dhe Shkupin do të diskutohet sërish në maj ku shpreson se Franca do të ndryshojë qëndrim. Ai u bëri thirrje politikanëve të heqin dorë nga interesat partiake dhe është kundër ndarjes së dy vendeve Shqipërisë dhe Maqedonisë për çështjen e negociatave.

"Vendimi për fillimin e procesit të anëtarësimit është shtyrë, ai është caktuar për majin e vitit 2020. Megjithatë, kjo është diçka që nuk duhet të zhgënjejë dy vendet kandidate dhe njerëzit e tyre. Ata duhet të qëndrojnë në përpjekjet e tyre për të përfunduar intensivisht të gjitha reformat e nevojshme pa dështuar orientimin e tyre evropian dhe të ardhmen e tyre evropiane.Greqia gjithmonë ka pranuar që në rrethana të caktuara Bashkimi Evropian të mund të fillojë procesin. Kjo është diçka që do të kontribuojë në stabilitetin dhe paqen në zonën e Ballkanit e cila ka përjetuar kaq shumë trazira gjatë shekujve. Bashkimi Evropian duhet të përballet me dy sfida në pesë vitet e ardhshme, thellimin dhe zgjerimin. Unë me të vërtetë besoj se mund të bëjmë hapa të mëdhenj në të dy fushat.Evropa është vendi i dialogut krijues dhe kompromisit, kështu që unë sinqerisht shpresoj se deri në maj të vitit të ardhshëm çdo kundërshtim nga Franca do të jetë fshirë dhe procesi i pranimit të dy vendeve të Ballkanit Perëndimor do të fillojë. Unë mendoj se çdo shkëputje mes dy vendeve do të dërgonte mesazhin e gabuar.Do të krijonte më shumë probleme sesa ato që gjoja do të zgjidhnin. Aderimi në Bashkimin Evropian duhet të jetë një qëllim kombëtar për Shqipërinë dhe jo një qëllim për një ose një parti tjetër politike. Ajo gjithashtu duhet të konsiderohet si një platformë midis partive politike. Duhet të mënjanë interesat e tyre dhe të përqendrohen në të mirën e përbashkët, aderimin evropian të vendit. Siç e përmenda në fillim, vendi im është në favor të negociatave të pranimit me vendet e Ballkanit Perëndimor për aq sa plotësohen kushtet e caktuara".- deklaroi Kefalogiannis.

 

 

Më të lexuarat