BREAKING NEWS

Telefonata që i habiti të gjithë në studio! Zbulohet kush është modelja shqiptare që i ka marrë mendjen Silvio Berlusconit!

Telefonata që i habiti të gjithë në studio! Zbulohet kush
x

Politike

“Krimi po përdor kandidatë të pastër për t'i futur në Kuvend”, Ralf Gjoni nxjerr prapaskenat e forta: Thirrjet e Kim dhe Sorecas të pamjaftueshme!

“Krimi po përdor kandidatë të pastër për t'i

Deputeti opozitar Ralf Gjoni shprehet i prerë se nuk mjaftojnë thirrjet e ambasadorëve për të siguruar kandidatë të pastër në listat për deputet të zgjedhjeve të 25 prillit. Sipas tij, Shqipëria është "një çerdhe ku rriten grupet kriminale", të cilat kanë mbështetjen e liderve të partive të korruptuar.

Gjoni tha për Report Tv, se grupet kriminale "janë shumë të zgjuar" dhe zgjedhin që të fusin në parlament figura të pastra që nuk i kap ligji, por që në fund janë "vegël e tyre" e kështu ndikojnë drejtpërdrejtë në vendimmarrje.

"Pas shumë vitesh do të mbizotëroj në Shqipëri vrasjet mafioze në karakter politik, jemi në trysni nga SHBA e BE për Reformën në Drejtësi, Reforma është kryer, ka emrat të rinj, por jo një drejtësi të re. Këtë e di edhe bufi, shpresa është që të kemi një sistem drejtësi që të jetë funksional dhe të krijojë një rrjet që të kap peshë, me këtë do të rritet edhe trysnia ndaj grupeve kriminale. Grupe që kanë penetruar në grupe të ndryshme politike dhe nëse këtu vdes shpresa dhe njerëzit e kualifikuar do të largohet do të mbetet një terren shumë i penetrueshëm nga grupet kriminale. Këto grupe janë shumë të zgjuar, nuk kanë nevojë të kandidojë vetë, por gjejnë figura shumë të pastra dhe t'i fusë në lista partiake, dhe risku ku ndodhet Shqipëria, pa ndonjë perspektivë europiane të qartë, jo me një zhvillim ekonomik të kënaqësh, kjo është çerdhe e rritje së këtyre elementëve kriminal në brendësi të vendimmarrjes.

Ambasadorët janë agjent diplomatik që përfaqësojnë interesat e entiteteve të tyre, kanë të drejtë të kërkojnë pastërti në lista partiake, por kjo nuk mjafton. Për aq kohë sa ti fut individë të pastër penalisht, atëherë ligji e mundëson, për sa kohë këta persona janë në influencë kriminale është e njëjta gjë, u jep akses grupeve në vendimmarrje. Pse duhet të kërkosh nga liderët politik që të garantojnë pastërtinë e listave, këta janë të korruptuar, ca interesi kanë që të fusin njerëz të pastër, i bie që nesër të mos kenë kontroll", tha Gjoni.

Më të lexuarat