BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat ‘bombë’ dhe paralajmëron Sali Berishën: Ja si gënjeu stafi i tij i çoroditur dhe i trembur

Zgjedhjet për kreun e PD/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat
x
BREAKING NEWS

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë dosje”/ Taulant Balla shpërthen ndaj Sali Berishës e familjarëve të tij dhe nuk lë gjë pa nxjerrë: Pastrim parash me...

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’ Talo Çela dhe bën këtë lëvizje nga arratia, Klodiana Lala jep detaje

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’
x
BREAKING NEWS

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet, dyshohet për të lënduar

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet,
x
BREAKING NEWS

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë, KPK shkarkon nga detyra prokuroren e njohur (EMRI)

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë,
x
BREAKING NEWS

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/ Nis hetimet pasurore për 32 emrat 'VIP' që bënë bujë në mega-operacionin, në “sitë” llogaritë bankare dhe pronat e paluajtshme

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/  Nis hetimet pasurore
x
BREAKING NEWS

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për zgjedhjen e Presidentit të ri zgjat vetëm 3 minuta, ja çfarë pritet të ndodhë sot në orën 18:00

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për
x
BREAKING NEWS

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur që do bëjë kryeministri Rama shumë shpejt: Nuk e ka lënë me kaq

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur
x

Politike

“Kriminale”/ Erion Braçe i publikon Ilir Metës foton që po ‘thyen’ rrjetin dhe plas deklaratën e fortë

“Kriminale”/ Erion Braçe i publikon Ilir Metës foton

Deputeti i PS-së, Erion Braçe ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale pas kërkesës që bëri sot Presidenti Ilir Meta për procedim disiplinor ndaj gjyqtares të Kushtetueses Fiona Papajorgji.

Teksa publikon një foto të Metës, Braçe shkruan se sulmi mbi Gjykatën Kushtetuese është i vjetër, politik dhe kriminal.

Postimi i plotë:

SULMI MBI GJYKATEN KUSHTETUESE ESHTE I VJETER,

POLITIK, KRIMINAL;

BERISHIST SI FILOZOFI;

30 VJECAR, PREJ POLITIKANESH QE NUK DUAN TE JENE TE BARABARTE ME CDO SHQIPTAR,

POR TE PRIVILEGJUAR, TE PA HETUAR E TE PAGJYKUAR GJITHE JETEN!

Por reflekton edhe padijen e frikshme te ketyre njerezve;

SHTETI NUK KA PATUR KURRE KAQ PADITURI E LIGESI NE KRYE!

Neni 124 i KUSHTETUTES e thote qarte:

GJYKATA KUSHTETUESE I NENSHTROHET VETEM KUSHTETUTES!

Pra askujt tjeter, president, president i shkarkuar, kryeminister, deputet “non grata”, deputet etj.

Neni 126 i KUSHTETUTES eshte edhe me i qarte:

GJYQTARI I GJYKATES KUSHTETUESE GEZON IMUNITET PER MENDIMET E SHPREHURA DHE VENDIMET E MARRA NE USHTRIM TE FUNKSIONEVE TE TIJ, PERVEC RASTEVE KUR AI KA VEPRUAR PER NJE INTERES VETJAK OSE ME KEQBESIM.

Pra vetem ne keto dy raste dhe ne asnje rast tjeter.

Neni 128 i KUSHTETUES eshte i qarte fare:

1. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese mban përgjegjësi disiplinore sipas ligjit.

2. Procesi disiplinor ndaj gjyqtarit zhvillohet nga Gjykata Kushtetuese, e cila vendos për shkarkimin e tij kur:

a) konstaton shkelje të rënda profesionale ose etike që diskreditojnë pozitën dhe figuren e gjyqtarit gjatë ushtrimit të mandatit;

b) dënohet me vendim gjyqësor të formës së prerë për kryerjen e një krimi.

3. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese pezullohet nga detyra me vendim të GjykatësKushtetuese kur:

a) ndaj tij caktohet masa e sigurimit personal “arrest në burg” ose “arrest nështëpi” për kryerjen e një vepre penale;

b) ai merr cilësinë e të pandehurit për një krim të kryer me dashje;

c) fillon procedimi disiplinor, sipas ligjit.

Pra;

PROCESI DISIPLINOR NDAJ NJE GJYQTARI KUSHTETUES, KONSTATOHET E ZHVILLOHET NGA GJYKATA KUSHTETUESE!

Nga askush e kerkund tjeter!

VENDIMI PER PEZULLIMIN APO SHKARKIMIN E GJYQTARIT KUSHTETUES E MERR GJYKATA KUSHTETUESE!

Askush tjeter!

KUSHTETUTA ESHTE E QARTE SI DRITA E DIELLIT!

Ndaj sulmi sotem eshte shantazh kriminal ndaj Gjykates Kushtetuese, krim penal dhe i perseritur!

Më të lexuarat