Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kriza politike/ John McCain në Tiranë, thirrje për dialog

Postuar: 11/04/2017 - 20:22

Një  fakt i tillë është bërë i ditur nga burime diplomatike, që konfirmojnë se në axhendën e senatorit përfshihen një sërë takimesh me presidentin Nishani, kryeministrin Rama, kryetarin e parlamentit Meta,kreun e opozitës Bashën, Ministrin e Jashtëm Bushati dhe Ministren e Mbrojtjes Kodheli.

Mekein do të mbërrijë në Tiranë për të diskutuar në lidhje me bashkëpunimin dhe rolin e Shqipërisë për çështjet e sigurisë dhe luftën globale kundër terrorizmit dhe ekstremizmit, si dhe partneritetin me Shtetet e Bashkuara.
 
Ndërkohe vizita e Mekein vjen në një moment kur vendi është i pushtuar nga kriza politike, për shkak të bojkotit të opozitës dhe për këtë arsye pritet që ai tu japë palëve mesazhin për dialog.
 
Takimet e radhës do të zhvillohen në Maqedoni, Kosove dhe Mali i Zi. Gjatë ditës së hënë kreu i komisionit për shërbimet e armatosura ishte në një takim në Beograd, ku u takua me presidentin Vuçiç, me të cilin diskutoi gjatë për marrëdhëniet dypalëshe. Xhon Mekein vlerësohet si një nga senatorët më me shumë peshë jo vetëm në radhët e republikanëve, por edhe në qarqet politike në Uashington.
 
Në këtë moment vizita e tij në Ballkan është një tjetër dëshmi e vëmëndjes dhe shqetësimit amerikan përball rrezikut të rritjes së ndikimit rus në rajonin tonë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 15:12

Pas reagimit të kreut të PD-së Lulzim Basha për anulimin e misionit të vëzhguesve të Këshillit të Evropës për votimet e 30 qershorit, ka ardhur edhe përgjigjja e kryeministrit Rama.

Postuar: 26/06/2019 - 15:12

Katya Andrusz, Zëdhënësja e OSBE/ODIHR konfirmon se Këshilli i Europës nuk do të monitorojë zgjed

Postuar: 26/06/2019 - 15:10

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka bërë një parashikim shumë optimist dhe domethënës për atë që p

Postuar: 26/06/2019 - 15:08

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste dhe kreu i grupit parlamentar të kësaj partie, Taul

Postuar: 26/06/2019 - 14:46

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha gjatë një konference të jashtëzakonshme, tha se përgjimet e &lsquo

Postuar: 26/06/2019 - 14:27

Pas anulimit të misionit të vëzhguesve të Këshillit të Evropës për votimet e 30 qershorit, k

Postuar: 26/06/2019 - 14:18

Gent Cakaj, ministri i Jashtëm ka deklaruar se lajmi se KE ka anuluar delegacionin e tij për të v