Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kriza politike në vend, zyra e OSBE-së njofton lëvizjen që do ndodhë së shpejti

Postuar: 13/08/2019 - 21:18

Zyra e OSBE-së në Vienë njoftoi për RTV ORA se Sekretari i Përgjithshëm i Asamblesë Parlamentare Montella ka një plan për të vizituar kryeqytetin tonë, por formati i vizitës do të varet nga vullneti politik në Shqipëri.

Kryeministri Rama dhe kreu i PD-së Basha vijojnë të kenë qëndrime të kundërta për kushtet e tryezës së dialogut.

Lideri i opozitës pranon të ulet me Edi Ramën, vetëm kur ky i fundit të dorëhiqet nga posti i kryeministrit. Por deri tani kreu i qeverisë ka mohuar çdo mundësi për largimin e tij nga ekzekutivi. Prej 7 muajsh PD bashkë me aletaët ka braktisur parlamentin dhe pas votimeve të 30 qershorit ka humbur edhe drejtimin e bashkive të djathta, ndërsa nga ana tjetër PS ka zgjeruar pushtetin e saj me 61 bashki të fituara.

Ndërkombëtarët kanë kërkuar që marrëveshjet politike duhet të zgjidhen nga politika e brendshme, por duke mos parë asnjë progres, mesa duket ata kanë nisur të shqetësohen për përshkallëzimin e situatës.

Përveçsse në kriza politike mund të ndikojë edhe në vendimin e shteteve të BE për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë, kjo mund të ketë ndikim edhe në marrjen e drejtimit të OSBE-së në 2020.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2019 - 23:59

Avokati i njohur Spartak Ngjela i ftuar në emisionin “Real Story”  tha se Shqipëria sot nuk ka krizë politike.

Postuar: 18/09/2019 - 23:51

Në studion e Repolitix deputeti i opozitës së re, Halit Valteri ka komentuar dokumentin sekret që

Postuar: 18/09/2019 - 23:43

Avokati Spartak Ngjela i ftuar në emisionin “Real Story” pati një debat për president

Postuar: 18/09/2019 - 23:20

Analisti Agron Gjekmarkaj ka deklaruar në emisionin “Real Story” th se nëse hapen neg

Postuar: 18/09/2019 - 23:02

 Mathew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Z

Postuar: 18/09/2019 - 22:50

Në konferencën për shtyp të Angela Merkel-it me kryeministren e Serbisë, një konferencë kjo që sa