Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kryebashkiakja e LSI kritikon ashpër Nikollën për rrënimin e përpjekjeve: Ministrja më e paaftë!

Postuar: 08/09/2016 - 09:40

Jo vetëm opozita por edhe partneri në koalicion LSI duket se ka rezerva ndaj përqasjes së Ministres së Arsimit Lindita Nikolla në raport me sistemin arsimor.

Kryebashkiakja e kësaj force politike për Përrenjasin, Miranda Rira, ka kritikuar ashpër Ministren Nikolla për rrënimin e përpjekjeve, siç thotë ajo, të dhjetra e qindrave maturantëve për pranimin në Universitete.

“Rrenimi i perpjekjeve te qindra e dhjeterave maturanteve te deshperuar, duhet te kete nje fajtor. Eshte e trishte qe akoma sistemi yne arsimor, ben eksperimente nga nje vit ne tjetrin, duke perdorur mijera maturante si kavie per te kuptuar se cfare duhet e cfare jo.Jane me dhjetra maturante te Bashkise Prrenjas me mesatare mbi 9, qe nuk kane arritur te kapin asnje dege ne Universitetin e Tiranes”.

Duke e cilësuar si Ministren më të paaftë, Rira thotë së Nikolla ka dështuar me sistemin arsimor.

“Me lejo ta them hapur Lindita Nikolla se je ministrja me e paafte qe njoh. Habitesha edhe me shume nga paaftesia jote kur vije ne komisionin e arsimit gjate kohes qe isha deputete, nga argumentet e dobeta qe jepje, vetem mëk- mëket e tua degjoheshin. Habitesha sesi mund te ishe ministre e arsimit dhe e shkences, kur minimalisht duhet te kishe graden doktor, teksa vendi kishte me qindra profesore te nderuar me tituj. Ke deshtuar njesoj si Pd- ja qe i qelbi universitetet duke i kthyer ato ne kioska qe jepnin diploma. Ke hedhur ne kosh endrrat e maturanteve dhe djersen e qindra prinderve te ndershem”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 23:58

Kryeministri Edi Rama ka komentuar deklaratën e homologut holandez Mark Rutte, i cili u shpreh se Shqipëria ka bërë progres, por jo mjaftueshëm, por replikoi duke ngritur pyetjen, në

Postuar: 18/10/2019 - 23:56

Ish-deputetja e PD Grida Duma e ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, foli për negociatat

Postuar: 18/10/2019 - 23:52

Vendim negativ nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për

Postuar: 18/10/2019 - 23:35

Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në Facebook ka falenderuar Departamentin Amerikan të

Postuar: 18/10/2019 - 23:30

Kryeministri i vendit, Edi Rama, teksa është pyetur nga gazetarët në konferencë në lidhje me dekr