Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kryemadhi sulmon Arta Markun: Ajo s’mund të caktojë prokurorë për dosjet

Postuar: 22/09/2018 - 17:59

 E ftuar në emisionin ‘Kjo Javë’ kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka folur për aktualitetin politik si dhe ngërçin me Prokurorinë e Krimeve të Rënda, pasi ndaj 10 prokurorë ve nisi provedimi disiplinor sepse refuzuan shortin për çështjen Shullazi. Kryemadhi tha se Arta Marku nuk mund të caktojë prokurorë për dosjet, pasi kjo bëhet me short.

 

“Mënyra si u zgjodh prokurorja kështu do ndodhte. Nuk kam asnjë dilemë se do shkonim drejt shkrirjes së Prokurorisë. Sepse synim mbetej mbyllja e hetimeve për Shullazin deh Tahirin. Ne nuk mendonim se do shkonim kaq larg, por me bekimin e EURALIUS tregon se krimi i organizuar i ka shtrire tentakulat deri në institucionet ndërkombëtare. Pra prokurorja e zgjedhur ne 69 vota ia imponoi shqiptarëve këtë prokurore. Ne nuk mendonim se papërgjegjshmëria e tyre do arrinte në këtë fazë. Ne kemi bërë padi ndaj Arta Markut dhe ne do depozitojmë çdo padi. Për mua gjuetia e shtrigave ndaj prokurove ka qenë shantazhuse qe të asimilohej pushteti i tyre në duar të Edi Ramës. Prokuroja nuk ka kompetencë për të caktuar prokurorë për dosjet, pasi kjo bëhet me short. Kapja e reformës në drejtësi nuk sjell gjë tjetër vetëm pasiguri tek shqiptarët”- u shpreh Kryemadhi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/12/2018 - 21:09

Lulzim Basha, i ftuar në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo”, i pyetur nga gazetari Babaramo se a mban ai përgjegjësi sepse 1.7 milonë shqiptarë duan të ikin nga vendi si kreu i opozitës.

Postuar: 17/12/2018 - 20:56

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka qenë sot i ftuar në emisionin “5 pyetjet”

Postuar: 17/12/2018 - 20:52

Kryedemokrati Lulzim Basha është shprehur mbrëmjen e sotme se protesta e studentëve prej gati 2

Postuar: 17/12/2018 - 20:47

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka qenë sot i ftuar në emisionin “5 pyetjet&rdqu

Postuar: 17/12/2018 - 19:45

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me pedagogët e Fakultetit të Gjeo

Postuar: 17/12/2018 - 18:27

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, i mbledhur këtë të hënë për të zhvilluar seancën publike gjyqësore

Postuar: 17/12/2018 - 18:04

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me pedagogët e Universitetit të Gjeologji Minierave.M