Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kryeprokurori i ri i Shqipërisë, këto janë 4 kriteret për të cilat do të ‘luftojnë’ kandidatët për postin e rëndësishëm (Dokumenti i plotë)

Postuar: 12/11/2019 - 17:27

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar metodologjinë për vlerësimin, pikëzimin dhe renditjen e tre kandidatëve që synojnë drejtimin e organit të akuzës. Tre kanditatët do vlerësohen për katër kritere për tu zgjedhur në postin e Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë.

Arta Marku, Fatjona Memçaj dhe Oslian Çela janë tre kandidatët në garë dhe të cilët do të synojnë marrjen e 50 pikëve për t’u renditur të parët në listë.

Katër kriteret ku ata do të vlerësohen janë: Aftësia profesionale; integriteti moral; aftësia organizative dhe drejtuese; elementë shtesë.

Këto kritere përfshijnë disa nënkritere brenda tyre si: përvoja e punës; rezultatet universitare; reputacioni profesional dhe shoqëror; cilësia e vizionit; aftësia në komunikim; zotërimi i gjuhëve të huaja.

Këto nënkritere vlerësohen nga 1 deri në 6 pikë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 08/12/2019 - 14:10

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për gazetarin e Top Channel ka zbardhur takimin me Erdogan. Ai ka theksuar se ka qenë një takim pune dhe se Erdogan ka telefonuar për ndihmë disa vende të tjera myslimane.

Postuar: 08/12/2019 - 14:00

Akti i fundit i firmosur nga Arta Marku para lënies së detyrës është një udhëzim për pavarësinë e

Postuar: 08/12/2019 - 13:41

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ishte në qytetin e Peqinit, p

Postuar: 08/12/2019 - 13:24

Mbrëmjen e kaluar, në emisionin “Shiko kush luan” ishte i pranishëm edhe kryetari i b

Postuar: 08/12/2019 - 13:12

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në konferencën e investitorëve myslimanë që po mbahet në Tu

Postuar: 08/12/2019 - 13:00

Ish-kryeministri Sali Berisha përmes një shkrimi në rrjetet sociale ka përkujtuar sot 29-vjetorin

Postuar: 08/12/2019 - 13:00

Reforma në drejtësi, ngritja e SPAK, raportet Qeveri-Presidencë, situata politike në tërësi dhe t