BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Politike

"Kthehen në qesharakë", analisti flet për ambasadorët në Shqipëri: Bëjnë takime sikur janë udhëheqës!

"Kthehen në qesharakë", analisti flet për

Neritan Sejamini thotë se ka ambasadorë në Shqipëri, të cilët me ndërhyrjet e tyre të vazhdueshme për gjithçka, janë kthyer në qesharakë. 

I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", Sejamini tha se ambasadorët e marrin këtë rol në Shqipëri, sepse këtë e lejon lidershipi politik në vend, që është i korruptuar dhe kërkon të përfitojë. 

"Shqipëria është vend i vogël, që është i varur nga BE dhe SHBA dhe që ne duhet të ndjekim politikën perëndimore. Kjo është në nivelin strategjik. 

Ambasadorët nuk kanë as aftësinë teknike dhe intelektuale për të njohur Shqipërinë në detaje. Nuk ka mundësi një ambasadorë të marrë vendime apo këshilla, që mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve shumë të ndërlikuara.

Ambasadorët kanë qenë të mirë kur kanë kërkuar standarte.

Në momentin që ata hyjnë, bëjnë takime sikur janë udhëheqës, kjo është qesharake. Ky është model lindor, jo perëndimor.

Qeveritë e huaja e ndikojnë Shqipërinë për vendime të mëdha strategjike, por jo për gjëra të tjera, sepse bëhen qesharakë. Këto hapësira ja japim ne për interesat tona", deklaroi Sejamini. 

Më të lexuarat