BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x
BREAKING NEWS

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë qeverisë: Ulni çmimin e karburanteve, jepini fund rrjepjes

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë
x
BREAKING NEWS

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës së krimit, edhe SHISH ngrihet në këmbë në kërkim të Ervis Martinajt! Kontrollohen bazat në 5 qytete, ja çfarë po tentohet përmes qelizave telefonike

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës
x

Politike

Kujt i vajti mendja për protestë në mes të vapës? Luçiano Boçi zbulon se kërkesa e kujt ishte 7 korriku

Kujt i vajti mendja për protestë në mes të vapës?

Partia Demokratike do të mbajë një protestë në datën 7 korrik, ku ka ftuar qytetarët dhe shoqërinë civile. 

Nënkryetari i kësaj partie, Luçiano Boçi, i ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", shpjegoi përse do të mbahet kjo protestë, veçanërisht duke patur parasysh që mbahet në një kohë kur temperaturat e vështirësojnë pjesëmarrjen. 

Boçi tha se protestën e kanë kërkuar qytetarët dhe opozita u është përgjigjur atyre. 

Luçiano Boçi: Është protestë e jashtëzakonshme, me kushte dhe rëndësi të jashtëzakonshme. Si rrallëherë, kemi organizuar protesta, por protesta vjen si një kërkesë ulëritëse qytetare.

Ylli Rakipi: Po thoni që qytetarët po ulërijnë që të ketë patjetër protestë?

Luçiano Boçi: Ulëritëse është kur njeriu del dhe proteston. Është e kërkuar nga shoqëria. Shoqëria civile me atë natyrë ekzistuese që ka, ka tentuar...
Pjesa më e madhe e shoqërisë tenton ose ka ikur nga Shqipëria duke mos e parë të ardhmen këtu.

Ylli Rakipi: A thua në datën 7 ky popull të rezistojë? Kujt i vajti mendja për këtë protestë në korrik?

Luçiano Boçi: Është vendimarrje kolegjiale e kryesisë së PD në raport me zhvillime politike që kanë ndodhur dhe temperaturat politike. Situata është e jashtëzakonshme.
Rëndësia e saj, ka të bëjë me konfigurimin e një opozite në aksion, pas kaq vitesh në letargji. Të presësh kohën kur shfaqet, duket si zbukurim para pasqyrës. Pengesa të tilla janë të karakterit teknik, por te një forcë politike prevalojnë elementë të tjerë. 
Shqetësimi shihet si numër daljesh në protestë dhe jo simbolika. I dimë edhe pengesat që ekzistojnë, por nuk mund të fokusohet çdo përgatitje, se dikush kërkon të vendosë një dron në fillim të protestës për të bërë propagandë dhe për ta futur në kurthin e numrave.

Më të lexuarat