BREAKING NEWS

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me bandat"/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat e atentatit të bujshëm

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja gabimi foshnjërak për situatën e tensionuar në Veri

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja
x
BREAKING NEWS

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision, Bushati ‘përplaset’ me politikanin e njohur kosovar

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe paralajmëron palët: Kemi 3 kërkesa të qarta! Dështimi do sjellë pasoja të rënda

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe
x
BREAKING NEWS

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut habit me përgjigjen

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja çfarë do të ndodhë me kandidatët e bashkive që janë shpallur fitues nga votat e burgut

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në zgjedhjet e 14 majit

Sali Berisha tregon arsyen e vërtetë pse mori pjesë në
x

Politike

Kur do të vijë ambasadori i ri i SHBA në Tiranë? Gazetari zbardh detaje dhe zbulon muajin

Kur do të vijë ambasadori i ri i SHBA në Tiranë? Gazetari

David J. Kostelançik është diplomati që pritet të zëvendësojë ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, pas largimit të saj nga Shqipëria me përfundimin e mandatit.

Gazetari Roland Qafoku ka treguar ditën e sotme se kur do të vijë ambasadori i ri i SHBA në Tiranë.

Qafoku tha në Euronews Albania se në qershor emri i Kostelançik do t’i paraqitet Komisionit të Jashtëm në Senatin amerikan dhe nëse do të miratohet do të vijë në vendin tonë në shtator.

Ambasadorët amerikanë kanë qenë prezent në të gjitha evenimentet, festat dhe nuk është e rrallë. Edhe zonja Kim, në kohën që i ka mbaruar mandati, por vazhdon punën e saj në ambasadën amerikane, ajo ka qenë aktive dhe e kujdesshme për të qenë në festat fetare dhe zyrtare. Është normale.

Lajmi është që në qershor, sipas informacioneve që kam, në Komisionin e Jashtëm në Senat do paraqitet emri i David Kostelançik. Ai do miratohet dhe në shtator fillon punë. Në shtator ambasadori i ri do jetë në Tiranë”, theksoi ai.

Kujtojmë se Presidenti i SHBA, Joe Biden i ka propozuar Senatit emrin e David J. Kostelançik, si kandidat potencial për të zëvëndësuar ambasadoren Yuri Kim në Shqipëri.

Zëvendësesi i mundshëm i Yuri Kim është njohës shumë i mirë i gjuhës shqipe, ruse dhe asaj turke.