BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të ‘zbarkojë’ sot në SPAK

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen' reagimin e Ramës: Loja e fjalëve që bëri kryeministri...

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen'
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Dakos/ Baton Haxhiu zbardh skenarin dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja çfarë do të ndodhë me politikanët që kanë dosje penale në SPAK

Arrestimi i Dakos/ Baton Haxhiu zbardh skenarin dhe del me paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

“Nisi me Dakon, por...”/ Kreshnik Spahiu ‘plas’ deklaratën e fortë dhe zbulon planin e SHBA-së për 12 personat non-grata

“Nisi me Dakon, por...”/ Kreshnik Spahiu ‘plas’
x
BREAKING NEWS

“Shumë shpejt Dako do lërë qelinë”/ Eksperti Karamuço bën paralajmërimin e fortë: Ja pse ish-kryebashkiaku nuk i plotëson kriteret për...

“Shumë shpejt Dako do lërë qelinë”/ Eksperti
x
BREAKING NEWS

Arian Curri zbulon skenarët që po luhen në prapaskenë: Pse ambasadorja Yuri Kim nuk reagoi për arrestimin e Vangjush Dakos

Arian Curri zbulon skenarët që po luhen në prapaskenë: Pse
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e tensionuar në Kryesinë e PD-së, Jorida Tabaku merr vendimin e papritur

Mbledhja e tensionuar në Kryesinë e PD-së, Jorida Tabaku merr
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e bujshme në vendin tonë, Artan Hoxha tregon 5 çështjet e bujshme që Ambasada Amerikane ka në sitë: Janë personazhe të shumë të rëndësishëm

Zhvillimet e bujshme në vendin tonë, Artan Hoxha tregon 5
x

Politike

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik: Këtë vit do ketë “non grata” të tjerë

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik:

Ambasadori britanik Alastair King Smith tha se pritet të kemi një shtresëzim të lliogaridhënies në shkallë ndërkombëtare për të gjithë shkelësit e ligjit.

I ftuar në  emisionin “Now” kur u pyet nga Erla Mëhilli nëse do ketë shpallje të non gratave për shtetin britanik, ambasadori King Smith tha se do të ketë. Madje ai shtoi se nuk do ketë rëndësi se çfarë pune apo roli do kenë për aq kohë sa ata persona janë të lidhur me krimin dhe korrupsionin.

Erla Mëhilli:  A do ketë shpallje të tjera në listën e zezë të britanikëve apo u mjaftuat me listën e parë? Ju thatë që do të ketë?

Ambasadori Alastair King Smith: Ashtu siç e permenda më parë, ne do të shohim se çfarë veprimesh të tjera do të ndërmarrim si në Shqipëri dhe në rajon, edhe në rang global sepse ne mendojmë se llogaridhënia është e rëndësishme dhe nëse mundemi të kemi një shtresëzim të llogaridhënies në shkallë ndërkombëtare. Mbretëria e Bashkuar ashtu si edhe vende të tjera do të ndërmarrë hapa për konfiskimin e pasurive dhe presim vendimet e këtij viti.

Erla Mëhilli: Pra do të ketë shpallje të tjera non gratash brenda vitit thatë. Politikanë apo biznesmenë? Cilet keni në objektivin tuaj të shpalljeve?

Ambasadori Alastair King Smith: Nuk ka rëndësi se çfarë punë apo roli dikush ka. Nëse janë të lidhur me krimin dhe korrupsionin, politikane, biznesmenë apo të tjerë ata mund të specifikohen.

 

Më të lexuarat