BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Politike

Kush ishte zyrtari i preferuar i SHBA në qeverinë Berisha? Milo habit me përgjigjen

Kush ishte zyrtari i preferuar i SHBA në qeverinë Berisha? Milo habit

Ish-ministri i Jashtëm Paskal Milo, ka treguar mbrëmjen e sotme në një emision televiziv se zyrtari më i preferuar i SHBA-së në qeverinë Berisha, ishte ish-ministri i mbrojtjes Safer Zhulali.

Ai tha se Zhulali në atë kohë kryente vizita të shumta në SHBA, ku pritej me ceremoni zyrtare të cilat tërhiqnin vëmendjen.

Paskal Milo: Në studimin e dokumenteve del që edhe në kohën e parë të qeverisë Berisha, 92-96 amerikanet kanë pasur preferencat e tyre për kontaktet me përfaqësuesit e qeverisë së Bershës dhe një nga kontaktet me te shpeshta ka qenë ministri i Mbrojtjes Safer Zhulali. Ai ka qenë kontakti kryesor amerikan zyrtar i Departamentit Amerikan të Shtetit me qeverinë shqiptare. Ka shkuar 6-7 herë. Ai ka shkuar për vizitë të fundit më 8 maj të 96. Pritjet zyrtare dhe ceremonial që i bëheshin në atë kohë tërhiqnin vëmendjen. Shqipëria në atë johë po përgatitej për çdo rast se konflikti në Bosnje-Hercegovinë kishte ndodhur.

 

Më të lexuarat