Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Kushte mizerabël të konvikteve"/ Gazetarja investigative -Nikollës: Përgjigja e ministres ishte tallje.... kur, ku, si?

Postuar: 06/12/2018 - 14:36

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla u tërhoq sot vetëm nga një prej kater pikave të studentëve të universiteteve publike në vend, shfuziqimin e VKM-së numër 4, që parashikonte tarifë për provimet e mbartura.

Edhe pse ajo u tërhoq nga kjo pikë, studentët kanë vijuar sërish me ngulm, protestën e tyre para godinës së ministrisë dhe i kërkojnë Nikollës të përmbushë edhe tri pikat e tjera të kërkesës.

Gazetarja investigative e Birn, Fatjona Mejdini kujton kohën kur ajo ka përjetuar kushtet minimale që ofronin konviktet në Tiranë, ndërsa e cilëson përgjigjen e ministres një tallje për studentët.

“Si një ish studente që kam provuar kushtet mizerabël të konvikteve në vend, mu duke një tallje e madhe përgjigjja e ministres Nikolla kur kërkesës për përmirësimin e kushteve ju përgjigj me një rresht. Ajo tha se një projekt disa milion eurosh do realizohej pa theksuar: Kur, Ku, Si? Realisht një mungesë e madhe serioziteti për një proteste shumë serioze”, shkruan gazetarja në një status në rrjetet sociale.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 21:47

Ministri i ri i Brendshëm Sandër Lleshaj në një intervistë përballë Adi Krastës Lleshaj foli për detyrën e tij të re.

Pjesë nga intervista:

Postuar: 10/12/2018 - 21:44

Ministri i ri i Brendshëm Sandër Lleshaj, emërimi i të cilit solli debate dhe përplasje mes Presi

Postuar: 10/12/2018 - 21:32

Deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi denoncon një mesazh, për të cilin thotë se i është

Postuar: 10/12/2018 - 21:24

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka komentuar të gjitha reagimet se në protestën e studentëve

Postuar: 10/12/2018 - 20:53

Taulant Muka kritik i është përgjigjur me arritjet e tij, kryeministrit Edi Rama sërish me anë të

Postuar: 10/12/2018 - 20:48

Deputeti socialist Pjerin Ndreu shkruan se militantë të PD nga zona e Kamzës janë në mes të stude

Postuar: 10/12/2018 - 20:46

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, shprehet se, kush mendon të pengoj