BREAKING NEWS

Bashkimi Europian nuk e futi Shqipërinë në listën e vendeve për lëvizjen e lirë, mjeku Alimehmeti tregon ‘provat’ pse kjo nuk duhet të ndodhte

Bashkimi Europian nuk e futi Shqipërinë në listën e vendeve
x

Politike

Kushtetuesja në ngërç/ Revoltohet Ylli Manjani, reagon për Rezolutën e PS: Lexojeni Kushtetutë e Shqipërisë. Të tjerat janë barcoleta me ose të pa noterizuara

Kushtetuesja në ngërç/ Revoltohet Ylli Manjani, reagon për

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, shkruan në “Facebook” se nuk ka asnjë vlerë ligjore rezoluta e miratuar sot në Kuvend për zgjidhjen e ngërçit në ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Manjanit, parlamenti ka miratuar plot rezoluta ndër vite, por të gjitha janë të natyrës deklarative jo normuese, as urdhëruese.

“Rezoluta nuk ka asnjë vlerë ligjore! Asnjë, po asnjë fare! Lexojeni Kushtetutën e Republikës dhe nuk do ta gjeni askund fjalën Rezolutë, jo më si normë me fuqi detyruese. Rezoluta parlamenti ynë ka miratuar plot në vite, por të gjitha janë të natyrës deklarative jo normuese, as urdhëruese.

Ajo që mbetet janë vendimet zyrtare të Parlamentit për emërimin e 2 anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, dy dekretet e Presidentit për të emëruar anëtarët e tjerë dhe, ceremonia zyrtare e betimit të atyre që janë emëruar. Të tjerat janë barcoleta me ose të pa noterizuara”, shkruan Manjani.

 

Manjani