BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Politike

Kuvendi del me vendimin ZYRTAR për shkarkimin e Ilir Metës, reagon menjëherë Taulant Balla dhe tregon dosjen voluminoze prej 100 faqesh që do fundosë Presidentin: Ky është synimi ynë për Presidencën

Kuvendi del me vendimin ZYRTAR për shkarkimin e Ilir Metës, reagon

Me datën 9 Qershor do të mblidhet në një seancë të pazakontë që nuk është para prej 30 vitesh në vendin tonë, ku pritet të votohet për shkarkimin e Presidentit të vendit, Ilir Meta.

Në një reagim për mediat, kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste ka bërë me dije se kanë një raport prej 100 faqesh me prova dhe fakte kundër presidentit Ilir Meta.

Fjala e plotë e Taulant Ballës:

 Është kushtetuta ajo që përcakton si procedohet.Kemi dakordësuar me kryetarët e tjerë të grupeve parlamentare për kohën e diskutimit dhe për të vikjuar procedurat e shkarkimit.

Sa besim keni te GJK që do ju mbështesë? Kjo nuk ka të bëjë me mua dhe as me kuvendin. Kushtetuta është e qartë që kuvendi e përfundon procedurën e tij me 9 qershor. Pas datës 9 qershor është GJK që do vlerësojë nëse shkeljet e konstatuara nga ne janë të rënda për shkarkim apo jo. Nuk do të bëj asnjë koment për këtë çështje deri në momentin kur të shprehet GJK. Na është dashur shumë punë të kemi një GJK funksionale pas vetingut. Shpresoj që të plotësohen të gjitha vakancat e GJk-së. Të gjithë jeni njohur me vendimet e GJK siç ishte ai për ministrin. GJK ishte e qartë që është kvendi që duhet të shprehet për dekret. Është e drejtë e Kryeministrit që propozon, presidenti ka të drejtë të verifikojë, por në fund vendos kuvendi me votë.

Në shtator nëse nëse GJK nuk është shprehur? Kushtetuta është libri i detyrueshëm për t’u zbatuar nga gjithkush. Ju e dini që Presidenti në fund të muajit gusht është i detyruar të thirrë seancën e parë të kuvendin. Në vlerësimin tim kuvendi mblidhet në datë 9 shtator. Besoj që ju jeni në dijeni që PS po vazhdon procesin e vetë të përgatitjes për këtë mandat të ri. Do thirrim asamblenë brenda kësaj jave

PS nuk e ka nisur procedurën për shkarkimin e Metës për të pasur një përfaqësues të vetin në Presidencë. Iniciativa për shkarkimin e Presidentit ka ardhur si nevojë për të çliruar Presidencën nga një pengmarrje dhe një abuzim me detyrën. Natyrshëm që procedura për zgjedhjen e Presidentit të ri kërkon kohën e vet dhe pse jo të jetë pjesë e diskutimit me opozitën e re.