BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet
x
BREAKING NEWS

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti: Ja çfarë do të ndodhë së shpejti

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti:
x
BREAKING NEWS

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre marrëveshjet e rëndësishme

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre
x
BREAKING NEWS

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin. Ja çfarë ka ndodhur në kufi

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis
x
BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Politike

"Kuvendi miratoi programin dhe përbërjen e qeverisë socialiste në mandatin e tretë", ja çfarë shkruan Zëri i Amerikës

"Kuvendi miratoi programin dhe përbërjen e qeverisë

Në Tiranë, Kuvendi miratoi sot në orët e para të ditës programin e punës dhe përbërjen e qeverisë së re të Partisë Socialiste, e cila fitoi zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit për një mandat të tretë qeverisës.

Në fund të seancës, pas afro 20 orë diskutime, programi qeverisës u miratua me 77 vota pro, 52 kundër dhe 1 abstenim.

Nga 16 anëtarë të qeverisë së re,12 janë gra, që do të drejtojnë në diplomaci, ekonomi, energji, arsim, shëndetësi, mjedis, bujqësi e kulturë.

Ceremonia e betimit të qeverisë së re pritet të zhvillohet nesër para Presidentit Ilir Meta.

Zoti Meta deklaroi sot se situata politike pas zgjedhjeve të 25 prillit është shumë më e mirë se gjendja para zgjedhjeve dhe se janë të gjithë kushtet për demokraci funksionale, që zëri i qytetarëve të dëgjohet dhe premtimet ndaj tyre të mbahen.

Ai tha se shpresonte që opozita të përmbushë përgjegjësitë e saj në Kuvend, institucionet të funksionojnë me integritet dhe presidentit të mos i kërkohet të marrë përsipër detyra, që u takojnë aktorëve të tjerë politikë.

Ndërkaq, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kritikoi qeverinë e re, duke thënë se ajo është në aleancë me botën e krimit.

Zoti Basha shtoi se i qëndronte deklaratës së tij për largimin e ish-kryetarit të partisë, Sali Berisha, nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike.

“Aleanca dhe partneriteti i Partisë Demokratike me SHBA-të janë të pacënueshme” - theksoi zoti Basha.

Më të lexuarat