BREAKING NEWS

Miratohet nisma e opozitës parlamentare: Hapen listat dhe ndalohen koalicionet parazgjedhore. Zbardhen emrat e deputetëve që votuan pro

Miratohet nisma e opozitës parlamentare: Hapen listat dhe ndalohen
x

Politike

“Ky ritëm është jashtë asaj që kishim parashikuar”, zv.ministrja e Shëndetësisë paralajmëron qytetarët

“Ky ritëm është jashtë asaj që kishim

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli shprehet se pas hapjes, pritej rritja por nuk ishte parashikuar në këtë nivel. Ajo kërkoi ndërgjegjësim nga qytetarët, të mbahen maskat, ruajtj e distancimit fizik dhe higjiena.

‘Shifrat kanë filluar të rriten se e kemi thënë se ndodhi kur filloi hapja, ishte e pritshme por ky ritëm është jashtë asaj që ne kishim parashikuar, parashikonim shifra më të ulëta se patëm dhe ndërgjegjësim nga qytetarët. Megjithatë numrat janë bërë me ato shifra me shtrime të kontrolluara, kemi shtrime të ndjeshme, por kapacitetet janë akoma rreth 20% e kapaciteteve të dedikuara për pacientët janë të zëna. Nëse do vazhdojmë këtë qasje, këtë lloj sjellje karshi virusit situata do agravohet.’-tha Mira Rakacolli.

Më të lexuarat