BREAKING NEWS

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela paralajmëron lëvizjen që do të luftojë korrupsionin politik në nivele të larta: Do jetë fundi i...

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela
x

Politike

Largimi i stafit mjekësor, Lulzim Basha flet me shifra, zbulon sa do i paguajë PD-ja mjekët dhe infermierët

Largimi i stafit mjekësor, Lulzim Basha flet me shifra, zbulon sa do i

Gjatë fjalës së tij në Akademinë Politike të FRPD-së, kreu i PD-së Lulzim Basha parashtroi edhe pjesë nga programi i opozitës.

Ai tha se është emergjente të ndalet eksodi i mjekëve dhe infermierëve dhe kjo bëhet vetëm duke garantuar paga dinjitoze dhe kushte pune të sigurta.

'Vetëm nga emigracioni, për vitin 2018, humbja për ekonominë është 560 milionë euro, ndërkohë që në spitalet tona nuk ka më mjek dhe infermier.Në programin tonë parashikojmë të rrisim pagat e mjekëve deri në 1200 euro, ndërsa infermierëve në 700 euro. Vetëm në këtë mënyrë ne do të arrijmë të përmbushim nevojat e vendit me staf mjekësor dhe për tu dhënë shërbime kudo ku jetojnë bashkëqytetarët tanë', tha kreu i PD-së.

 

Më të lexuarat