Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Le të presim çdo të ndodhë në fund", ambasadori gjerman në Tiranë komenton jehonën e vendimin të Bundestagut

Postuar: 09/10/2019 - 15:34

Ambasadori gjerman, Peter Zingraf, në një intervistë pët TVSH ka komentuar hapjen e negociatave të vendit tonë me BE dhe kushtet që Bungestagu vendosi për vendin tonë. Ai shprehet se Shqipëria duhet të presë deri në datën 18 tetor për të parë vendimin e Komisionit Europian për negociatat.

Pjesë nga intervista:

Si e lexoni ju vendim, i cili pati jehonë edhe në Bundestagun gjerman?

Nësë e kam kuptuar siç duhet ky vendim i Gjykatës për Krimet e Rënda nuk ka hyrë ende në fuqi. Është parimi im sikurse edhe parim i gjithëvlefshëm në kontekstin e bashkimit europian që të mos komentohen procedura vijuese, të cilat nuk janë përmbyllur ende të institucioneve të drejtësisë. Në shikojmë gjithsesi që janë duke u zhvilluar procese gjyqësore edhe kundër personazheve të famshëm, sikurse është edhe rasti në fjalë. Ajo çka unë kam perceptuar nga opinioni publik është që ky vendim në një farë mënyre është quajtur disi minimalist, por më lejoni që të mos komentoj. Le të presim çdo të vendoset në fund.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/10/2019 - 19:21

Këshillit Evropian i tha jo hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me 18 tetor, vendim ky që u pasua me shumë kritika.

Postuar: 22/10/2019 - 19:12

 Zv/ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi i ka bërë thirrje Serbisë që të kërkoj falje për krimet

Postuar: 22/10/2019 - 18:30

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një takim me gratë që janë anëtare këshilli nëpë

Postuar: 22/10/2019 - 18:27

Demokrati Aldo Bumçi tha se vendi është në reanimacion dhe kërkohet një ndërhyrje urgjente sipas

Postuar: 22/10/2019 - 18:16

Kryeministri i vendit Edi Rama deklaroi se gratë deputete bëjnë një punë voluminoze, në parlament

Postuar: 22/10/2019 - 18:10

Muaj tetor në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit.Kryeministri ka