Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Liria e medias, Freedom House: Pjesërisht e lirë

 Liria e medias, Freedom House: Pjesërisht e lirë

Postuar: 01/05/2013 - 21:27

Organizata "Freedom House", e ka konsideruar Shqipërinë si një vend me liri pjesërisht të lirë të medias. Sipas raportit, Shqipëria ka shënuar përparim, ndërsa Kosova ka shënuar një hap prapa. Rezultati i Shqipërisë është 49, dy pikë më lart nga 51 vitin e kaluar, në një shkallë ku 0 është rezultati më pozitiv dhe 100 më negativi. Përsa i takon renditjes së vendeve, Shqipëria është e 96-ta mes 197 vendesh, në krahasim me vendin e 107-të të vitit të kaluar. Rezultati për Kosovën është po 49, por në renditjen e vendeve është e 102-ta në krahasim me 98 vitin e kaluar.

Qeveria u dëmtua nga dyshimet për korrupsion
"Qeveria e Berishës u dëmtua nga dyshimet për korrupsion dhe shpërdorim detyre në vitin 2008. Megjithatë në zgjedhjet parlamentare të 2009, PD mori 68 vende nga 140 dhe përfundimisht u formua një qeveri e koalicionit me tre parti të vogla".

Protesta e 21 Janarit

"Në janar të vitit 2011, pasi media shqiptare publikoi  një regjistrim video që tregonte Zv Kryeministrin Ilir Meta, në një marrëdhënie korruptive, PS udhëhoqi  një protestë të madhe kundër qeverisë së Berishës në Tiranë. Katër demonstruesit u qëlluan dhe u vranë nga Garda Republikane që mbrojnë zyrën e kryeministrit dhe dhjetëra protestues e polici u plagosën në përleshjet e lidhura. Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama nisi një hetim për vdekjen, por Berisha ngriti një hetim paralel dhe akuzoi Ramën, Topin, PS-në, Shërbimin Informativ Shtetëror (SHISH) dhe gazetarët kryesorë se orkestruan një grusht shteti  në tentativë".

"Në prill të vitit 2012, Ina Rama ka akuzuar katër persona  në dhunën e 11 Janarit: dy ish komandantë të Gardës u akuzuan për vrasje, njëri nga shoferët e tyre për pengim të drejtësisë si dhe një ekspert kompjuteri  i zyrës së kryeministrit, akuzuar për fshirjen  e dëshmive në video. Eksperti i kompjuterit u lirua në korrik dhe gjykimi i të tjerëve vazhdoi deri në fund të vitit. Berisha vazhdoi të këmbëngulte gjatë vitit 2012 dhe të kërcënonte Ramën".

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 12:59

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati dhe homologu grek Nikos Kotzias, kanë zhvilluar sot në Korçë, ditën e tretë të bisedimeve.

Postuar: 21/01/2018 - 12:14

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot në një përkujtimore familjarët e viktimave të 21 janarit të vitit 2011.

Postuar: 21/01/2018 - 11:40

Sot bëhen 7 vite nga ngjarja e “21 janarit” ku mbetën të vdekur 4 persona gjatë protestës Partisë Socialiste në opozitë asokohe.

Postuar: 21/01/2018 - 10:53

Pak para dorëheqjes së kryetarit të LIBRA-s, kjo parti vendosi përjashtimin e Mimoza Hafizit. Por vetëm gjatë ditës së sotme, ajo ka reaguar nëpërmjet një postimi në facebook.

Postuar: 21/01/2018 - 10:47

Bashkia e Tiranës ka filluar me montimin e bazamenteve të 1500 ulëseve të reja, ndërkohë që përfunduan themelet e rrethimit, shkallët, platformat e instalimet elektrike dhe çdo

Postuar: 21/01/2018 - 10:31

Gjatë ditës së sotme ka nisur raundi i tretë i bisedimëve midis dy përfaqësuesve të diplomacisë greke dhe shqiptare në qytetin e Korçës.

Postuar: 21/01/2018 - 10:14

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi arrest me burg në mungesë ndaj ish-shefit të policisë, Julian Balliu, i dyshuar për pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe trafik ndë