BREAKING NEWS

'Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha', Rama i përgjigjet Sali Berishës

'Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha', Rama i
x

Politike

“Listat e mbyllura kanë vrarë demokracinë”, Myslim Murrizi për ‘Zërin e Amerikës’: Ja pse shqiptarët largohen

“Listat e mbyllura kanë vrarë demokracinë”, Myslim

Deputeti i opozitës parlamentare, Myslim Murrizi në një intervistë për është shprehur se sistemi i tanishëm zgjedhor me lista të mbyllura ka qenë vrasja e demokracisë në Shqipëri dhe ka ngritur shkallën e arrogancës dhe të autokracisë si tek opozita ashtu edhe tek kryeministri.

Murrizi tha se shqiptarët e ndjejnë veten të përbuzur dhe largohen nga vendi për shkak të politikës së atyre që drejtojnë me metoda autokratike. Sipas tij, listat e hapura kombëtare e minimalizojnë “fuqinë” e individëve të botës së krimit për të qenë deputetë.