BREAKING NEWS

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin tonë. Njihuni me parashikimin e motit për datën 9 Gusht

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i plagosur, policia zbardh detaje të reja

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe autori, të dy blegtorë, ja si nisi sherri

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe
x
BREAKING NEWS

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me thikë, kush është viktima

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me
x
BREAKING NEWS

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave, kryeministri nuk përgjigjet

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave,
x
BREAKING NEWS

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano bën për ‘ujë të ftohtë’ drejtuesit e policisë: Reflektoni urgjent, po toleroni horrat, por jo qytetarët

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së Brendshme

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së
x

Politike

“Lojë teatrale”/ Zgjedhja e Presidentit të ri, Mentor Kikia nxjerr prapaskenat dhe zbulon ‘goditjen’ e fortë që po përgatit Rama kundër Berishës

“Lojë teatrale”/ Zgjedhja e Presidentit të ri, Mentor

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar procesin për zgjedhjen e Presidentit të ri. Kikia shprehet se opozita nuk ka seriozitet në këtë proces, pasi sipas tij nëse do ishte kështu do të shkonte vetëm me një kandidaturë të vetme, e cila fillimisht duhet të negociohej brenda kësaj force politike.

Mentor Kikia: Institucioni i presidencës ka qenë një institucion që është synuar nga ai që ka pasur mazhorancën dhe të dyja palët qoftë socialistët, qoftë demokratët kur kanë qenë në pushtet janë sjellë në të njëjtën mënyrë. Aty ku ka qenë  e pamundur caktimi i një njeriu tërësisht të kontrolluar, palët janë drejtuar një lloj procesi që quhet negociatë, por në të vërtetë ka qenë pazar. Ajo që është gati gati komike, u parapri nga një vetëprezantim apo kandidim, i një numri personash pa asnjë lloj background politik. Ka dy javë që zhvillohen negociata pa pasur një emër. Negociojmë për çfarë?

Grupi parlamentar që vazhdon negociatat me PS hidhet në një lëvizje të paprecedentë. Thotë se morën të drejtën për të propozuar një listë. Procedura kushtetuese është shumë e qartë. Kandidatin për president e propozon një numër jo më pak se 20 deputetë. Këtë të drejt nuk mund ta fitosh me negociata.

Është një listë prej 10 personash, hidhen në treg për konsum publik. Është e njëjta situatë me ata që u vet propozuan. Shumë prej mund ta meritonin të ishin në krye të shtetit, por mënyra se si po veprohet nuk ka asnjë lloj serioziteti. Unë do fyhesha nëse do të isha në këtë listë. Nëse opozita do të kishte pasur minimumin e seriozitetit, do të duhet që e gjitha bashkë të ulte flamurin e luftës dhe të ngrinte flamurin e bardhë dhe të shkonte me një kandiaturë, të negociuar brenda vetes fillimisht.”, tha Kikia.

Ai tha se loja që po luan PS i shërben luftës për të shkatërruar lëvizjen e Berishës.

Mentor Kikia: Ne jemi në një lojë teatrale. Nuk ka asnjë të papritur. Skeçi është shkruar e tani po interpretohet. Socialistët e kanë presidentin, e kanë vendosur, nuk na i kanë treguar por tani po luan lojën. Ky proces po shfrytëzohet për të dëmtuar maksimalisht kampin opozitar. Socialistët po luajnë  një lojë shumë të bukur politike duke promovuar grupin e Alibeajt,  duke konsideruar atë si opozitë zyrtare, duke negociuar me ta. Duke njohur ata si PD, edhe pse janë të qartë se nuk është PD. Kjo i shërben luftës për të shkatërruar lëvizjen e Berishës. Berisha është i kërcënuar nga ky promovim që po i bëhet grupit të Alibeajt.

Më të lexuarat