Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

LSI ngre alarmin dhe hedh akuzat e rënda: Kjo është shkaktare e vërtetë e këtij realiteti!

Postuar: 20/03/2019 - 10:39

Ish-deputeti i LSI, Përparim Spahiu në një postim në Facebook ka ngritur alarmin mbi punën e zezë dhe informalitetin, duke zbuluar edhe kostot e fshehta për shtetin.

“Ç’balancim i skemës së pensioneve, që çon në angazhim më të madh financiar nga buxheti për mbulimin e diferencës debitore të skemës. Pra, më pak investime direkte, shërbime, apo rritje pagash.

Gjithashtu punësimi informal, por dhe deklarimi më i vogël i të ardhurave nuk mundëson kreditimin. Pamundësia e 37% e të punësuarve në Shqipëri për të marr një kredi është një dëm zinxhir për të gjithë ekonominë”, shkruan Spahiu.

Postimi i plotë i Përparim Spahiut:

Banka Botërore raporton se 37 % e të punësuarve në Shqipëri, janë në të zezë. Vendi ynë kryeson rajonin për punësimin informal, ku 1 në 3 persona rezultojnë të jenë të pasiguruar.

Edhe pse qeveria ndërmori masa të forta kundër informalitetit, kryesisht “dajaku” me gjoba, përsëri ky fenomen mbetet mjaft shqetësues, pasi rezulton i lartë, me efekte mjaftë negative për skemën e sigurimeve dhe pensioneve.

Duke parë që ky fenomen është më i përhapur në grupin e të vetëpunësuarve, kryesisht atyre në bujqësi, por dhe në biznesin e vogël dhe të mesëm, natyrshëm kupton që arsyeja kryesore janë të ardhurat e pakëta, pra pamundësia për të paguar.

Askush nuk do që të jetë informal, aq më tepër kur bëhet fjalë për garantimin e pensionit personal.

Mungesa e një strategjie të qartë për sektorin bujqësor, ku prodhimi vendas konkurrohet keqas nga importi, barra e lartë fiskale për biznesin e vogël dhe të mesëm, sidomos ulja e pragut të TVSH në 2 milion lekë, çuan në ulje e të ardhurave, ku pagesa e detyrimeve siguruese preket e para.

Pasojat?

Ç’balancim i skemës së pensioneve, që çon në angazhim më të madh financiar nga buxheti për mbulimin e diferencës debitore të skemës. Pra, më pak investime direkte, shërbime, apo rritje pagash.

Gjithashtu punësimi informal, por dhe deklarimi më i vogël i të ardhurave nuk mundëson kreditimin. Pamundësia e 37% e të punësuarve në Shqipëri për të marr një kredi është një dëm zinxhir për të gjithë ekonominë.

Zgjidhja?

Jo largimi masiv nga vendi, por rrëzimi i kësaj qeverie të korruptuar, klienteliste, të paaftë, si shkaktare direkte e realitetit që po jetojmë. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 13:27

KQZ ka vendosur sot që të shpërndajë mandatet e Këshillave Bashkiakë në 13 Bashki të vendit, pavarësisht se nuk ka plotësuar kuorumin e votave të nevojshme, prej 5 anëtarësh.

Postuar: 17/07/2019 - 13:08

Deputeti Andi Përmeti ka kërkuar interepelancë me ministren e Arsimit, Besa Shahini ditën e nesër

Postuar: 17/07/2019 - 12:47

I revoltuar nga shtyrja e seancës gjyqësore të ditës së sotme, ish-ministrin Saimir Tahiri ka rea

Postuar: 17/07/2019 - 12:45

Me anë të një statusi në rrjetet sociale këtë herë deputeti Lefter Maliqi ka bërë një krahasim mi

Postuar: 17/07/2019 - 12:35

Presidenti i Republikës ka bërë sot propozimin e tretë për kryetar të KLSH-së.

Postuar: 17/07/2019 - 12:34

Bllokohet hoteli  në pronësi të ish-deputetit dhe kryetarit të PD-së në Elbasan, Aurel Bylyk

Postuar: 17/07/2019 - 11:57

Anëtari i Këshillit Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, Arben Malaj, e cilësoi politike kërkesën p