Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lufta kundër trafikimit të qenieve njerëzore, Hysi: Sfida është zbatimi i reformës në drejtësi

Postuar: 26/09/2018 - 11:08

Është mbajtur sot seminari ndërkombëtar i grupit për luftën kundër trafikut të qenieve njerëzore ku nënkryetarja e Kuvendit Vasilika Hysi foli për reformën në drejtësi dhe iniciativat e Shqipërisë në luftën kundër trafikut të qenieve njerëzore.

Duke vlerësuar edhe punën e opozitës, Hysi tha se Shqipëria ka ligjet por sfidë mbetet zbatimi i reformës në drejtësi.

“Në kuadër të reformës në drejtësi, drejtësia penale dhe viktimat e dhunës në familje dhe viktimat e trafikimit ishin një nga shtatë shtyllat kryesore ku u fokusua reforma në drejtësi.

Të gjithë ju kolegë keni kontribuuar pavarësisht se jeni në maxhorancë apo opozitë. Në këtë tavolinë janë njerëzit më aktivë, edhe kolegët në opozitë që nuk janë këtu, të gjithë kanë vendosur nga një gur në murin kundër trafikimit.

Ndërtimi i një sistemi efikas, profesionist, të pastër, pa korrupsion është një angazhim parlamentar, por nuk mjafton. Ne kemi ligje të mira, por sfida është zbatimi i reformës në drejtësi.

Kemi drejtues të komisioneve, aktivistë të shoqërisë civile që kanë dhënë kontribute për të drejtat e grave, të drejtat e viktimave që sot me kostumin e deputetit kanë mundësi të bëjnë edhe më shumë”, deklaroi Hysi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2018 - 23:39

Emisioni “Soirie”nisi transmetimin e puntatës së dytë të emisionit mbrëmjen e sotme, ku personazhe të famshëm të botës së politikës apo showbiz-it u ulën së bashku dhe diskutuan mbi teknologjinë me një got

Postuar: 17/10/2018 - 23:08

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla tha mbrëmjen e së mërkurës në

Postuar: 17/10/2018 - 22:51

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka pranuar se ka udhëtuar me shtet

Postuar: 17/10/2018 - 22:48

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla tha të mërkurën në emisionin &

Postuar: 17/10/2018 - 22:45

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka folur në studion e "Opinion" në li

Postuar: 17/10/2018 - 22:41

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, deklaroi edhe njëherë tjetër se nuk e njeh Fre

Postuar: 17/10/2018 - 21:52

Kryetari i PD-së së Ulzës Gjovalin Rica është plagosur mbrëmjen e sotme në oborrin e banesës së t