Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Lufta" me maturantët, Nikolla: Listat e shpallura nuk janë përfundimtare, keni mundësi të fitoni pas 20 shtatorit

"Lufta" me maturantët, Nikolla: Listat e shpallura nuk janë përfundimtare, keni mundësi të fitoni pas 20 shtatorit

Postuar: 07/09/2016 - 21:34

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, po flet këtë mbrëmje në një media për situatën e krijuar në vend nga maturantët.
 
Këta të fundit kanë zhvilluar sot një protestë masive para Kryeministrisë, për problemin me përzgjedhjes në univesritete. Studentët deklarojnë se nuk kanë rezultuar fitues edhe pse janë me mesatare mbi 9.
 
Në lidhje me këtë, ministrja Nikolla ka sqaruar se listat e shpallura nuk janë përfundimtare dhe se të gjithë maturantët kanë mundësi pas datës 20 shtator. 
 
“Sot sqaruam me detaje maturantët. Listat e shpallura nuk janë përfundimtare, nuk janë të fituesve, por janë listat që çdo universitet ka bërë rankimin e aplikantëve. Maturantët me mesatare më të larta kanë fituar në disa degë. Edhe ata maturantë që s’kanë fituar, kanë mundësi më të mirë se një vit më parë. Zgjedhja e raundit të dytë fillon pas datës 20 dhe ato kanë mundësi të fitojnë në degët që dëshirojnë. Numri i kuotave të vëna në dispozicion është i mjaftueshëm”, ka deklaruar Nikolla. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 23:07

 Prej 7 ditësh Agim Kajmaku, ish-kryetar i bashkisë së Vorës është në kërkim nga policia, ndërsa avokati i tij, Isuf Shehu deklaroi në emisionin 'Pa Protokoll' se klienti i tij nuk ka ndërmend që të dorëz

Postuar: 15/11/2019 - 22:22

Ish ministri Ditmir Bushati është duke kryesuar misionin vëshgues të OSBE në zgjedhjet parlamenta

Postuar: 15/11/2019 - 22:01

Kryetarja e Bashkisë Shkodër në detyrë,  Voltana Ademi e ftuar në emisionin “Pa protok

Postuar: 15/11/2019 - 21:59

Arta Vorpsi, kandidatja e cila ishte e para në listën për vakancën e shpallur nga Kreu i Shtetit,

Postuar: 15/11/2019 - 21:48

Kryetarja e Bashkisë së Shkodërës në detyrë Voltana Ademi e ftuar në emisionin 'Pa Protokoll&

Postuar: 15/11/2019 - 21:14

Partia Demokratike ka marrë në mbrojtje Ilir Metën, në debatin që po zhvillohet për emërimet në G

Postuar: 15/11/2019 - 21:02

Presidenti Ilir Meta ka bërë një deklaratë shumë të fortë teksa po fliste të premtën para gazetar