BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Ekonomia

Luhatje e madhe në tregun valutor/ Euro sërish në ‘pikiatë’, ja me sa do të këmbehet monedha e huaja nga sot

Luhatje e madhe në tregun valutor/ Euro sërish në

Monedha shqiptare ka fituar përsëri terren ndaj valutave të huaja gjatë kësaj jave.Monedha europiane ka mbyllur javën me një trend në rënie dhe tashmë po këmbehet me 107 lekë.Vlerën më të lartë gjatë kësaj vere euro e preku në fund të gushtit ku u këmbye me mbi 110 lekë.

Që prej asaj periudhe ka pasur një trend rënës duke humbur rreth 3 pikë. Ndërkohë nëse bëjmë një krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë rezulton se monedha europiane është nënçmuar me rreth 10 pikë.

Në shtatorin e vitit 2022 një euro këmbehej me 117.7 lekë. Gjatë javës së fundit edhe pse euro është dobësuar ndaj lekut ecuria ka qenë me ritme shumë të ngadalta.

Agjentët e kursit të këmbimit e lidhin këtë zhvillim me vijimin e fluksit të turistëve edhe gjatë shtatorit duke sjellë më shumë euro në treg.

Banka e Shqipërisë vlerëson se monedha europiane mund të stabilizohet në muajt në vijim por niveli i saj përballë lekut pritet të jetë i ri. Forcimi i lekut shqiptar ndaj valutave të tjera është pozitiv për ekonominë shqiptare pasi ndikon direkt në nivelin e çmimeve të produkteve ushqimore apo karburanteve.