Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lulzim Basha si i PANDEHUR në Prokurori për falsifikim formulari, ja sa vite burg rrezikon nëse vërtetohen akuzat

Postuar: 08/11/2019 - 15:45

Prokuroria e Tiranës pasi ka përfunduar hetimet për kreun e PD, Lulzim Bashën, ish-sekretarin e Përgjithshëm të PD-së, Arben Ristanin dhe financierin e PD-së Ilir Dervishin, e ka çuar çështjen në Gjykatën e Tiranë. Bëhët fjalë për hëtimet mbi çështjen e financimit rus të Partisë Demokratike për lobimin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por natyrshëm të gjithë  pyesim, sa vite burg rrezikon Lulzim Basha nëse provohen akuzat për falsifikim dhe fshehje të financimeve ndaj tyre?

Sipas nenit 190/3 që bën fjalë për falsifikimin e formularëve ose me paraqitjen e rreme të tyre nga personi që ka për detyrë hartimin e tyre, që u drejtohet organeve shtetërore dhe dënohet me burgim nga 3 deri në 7 vjet burg.

Kurse sipas nenit 287/ç që në kodin penal ka të bëjë me pastrimin e parave, kryerja e veprimeve financiare ose transaksioneve të copëzuara për shmangien nga raportimi, sipas legjislacionit për parandalimin e pastrimit të parave dënohet nga pesë deri në 10 vite burg.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2019 - 14:21

Shorti për zgjedhjen e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, do të realizohet nga Institucioni i Presidentit të Republikës në datë 5 dhjetor 2019.

Postuar: 22/11/2019 - 14:11

Presidenti Ilir Meta takoi mesditën e sotme anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi, i shkar

Postuar: 22/11/2019 - 13:49

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar videon e publikuar nga kryeministri Edi Rama në të cil

Postuar: 22/11/2019 - 13:39

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ju rikthye sot sulmeve ndaj përfaqësuesve ndërkombëtarë lidhur m

Postuar: 22/11/2019 - 13:33

Gjyqtari i Kushtetueses, dekretuar nga Presidenti Ilir Meta, Besnik Muçi është ftuar në një takim

Postuar: 22/11/2019 - 13:10

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar ashpër me një postim në Facebook pas thashethem

Postuar: 22/11/2019 - 12:50

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka mbledhur bashkë më një takim përfaqësuesit