Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Macron luajti lojën e tij me Gjermaninë”, deputeti grek del me paralajmërimin e ‘frikshëm’ pas mos-hapjes së negociatave: Vetoja minon stabilitetin e Ballkanit!

Postuar: 21/10/2019 - 14:53

Deputeti grek i partisë Syriza, Stelios Kouloglou, ka komentuar qëndrimin e pathyeshëm të Francës për mos-hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

"Vetoja e presidentit francez Emmanuel Macron kundër pranimit të Maqedonisë së Veriut në BE do të hap derën e ndikimit të jashtëm në rajonin e Ballkanit Perëndimor", shprehet Kouloglou.

"Kur Macron vendosi të ushtrojë veton e tij, ai nuk mori në konsideratë stabilitetin politik të Ballkanit Perëndimor. Ai luajti lojën e tij me Gjermaninë”, tha më tej deputeti grek.

"Unë e kuptoj zhgënjimin, por ju duhet të prisni, sepse besoj se pozicioni i BE do të ndryshojë", përfundoi ai.

Kritikat kundër vendimit të Francës që vendosi veton janë të shumta nga disa shtete që mbështesin hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/11/2019 - 23:55

Kamerat kanë kapur një moment të veçantë sot nga dalja e Presidentit të Republikës Ilir Meta nga

Postuar: 21/11/2019 - 22:42

Ish-deputeti i PD, Flamur Noka, i ftuar në “360 gradë”, ka deklaruar se Vettingun po

Postuar: 21/11/2019 - 22:02

Albin Kurti, i cili është edhe kandidati kryesor për të qenë kryeministri i ardhshëm i Kosovës ka

Postuar: 21/11/2019 - 21:53

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri publikoi sot një deklaratë për shtyp, ku

Postuar: 21/11/2019 - 21:50

I ftuar në emisionin “Open”, Albin Kurti deklaroi se ka patur gjithnjë debate të fort

Postuar: 21/11/2019 - 21:42

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili është edhe kandidati kryesor për të qenë kr