Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Manastirliu inspekton qendrat shëndetësore në Dhërmi dhe Jalë, 233 njerëz kërkuan ndihmën e shpejtë

Postuar: 21/07/2018 - 10:35

Qendrat shëndetësore verore në zonat turistike kanë ofruar shërbime mjekësore për 8860 pushues deri tani, ndërsa shërbimi autoambulancave ka ofruar ndihmën e shpejtë për 233 qytetarë.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu inspektoi qendrat shëndetësore në Dhërmi dhe Jalë, për të parë nga afër funksionimin e qendrave verore gjatë fundjavës, kur fluksi i pushuesve është më i lartë.

Përveç shërbimit 24 orë në qendrat shëndetësore verore, janë vendosur autoambulanca fikse për t’ju përgjigjur në kohë pushuesve që kanë nevojë për kujdes shëndetësore.

Këtë sezon turistik, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Social ka hapur 26 qendra shëndetësore verore në zonat turistike bregdetare dhe ato malore. Gjithashtu janë vendosur 17 autoambulanca në zonat më të frekuentuara turistike. Spitalet pranë këtyre zonave funksionojnë me shërbim të përforcuar si dhe shërbimi i helikopterëve është në dispozicion rë emergjencave. I gjithë shërbimi po koordinohet nga Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/08/2018 - 13:56

Pas lajmit se ish sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, ka reaguar edhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.Përmes një postimi në Twitter, Bushati shkruan se ndihet i tris

Postuar: 18/08/2018 - 13:04

Ish-kryeministri Sali Berisha, priti në një takim kryetarin e komunës së Mitrovicës, Agim Bahti

Postuar: 18/08/2018 - 12:52

Pas përgjimeve që u bënë publike dje ku implikohej deputeti i PS Jurgis Çyrbja teksa fliste me Gi

Postuar: 18/08/2018 - 12:45

Teksa e cilëson si një reflektim përballë emergjencës, faktin që qeveria e Italisë i anuloi kon

Postuar: 18/08/2018 - 10:30

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka thelluar hetimet ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Postuar: 18/08/2018 - 10:20

Thellohen përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë.

Postuar: 18/08/2018 - 10:10

Të korruptuarit e sistemit të drejtësisë duket se nuk do e kenë të lehtë t’ia hedhin veting