BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Politike

Mark Crawford flet sërish: McGonigal dhe Rama ishin të lidhur me rusët, ja si e shantazhuan dhe i bënë presion miliarderit amerikan për naftën

Mark Crawford flet sërish: McGonigal dhe Rama ishin të lidhur me

Presidenti i nderit të Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipërisë, Mark Craëford ka folur sërish dje për skandalin Rama-McGonigal. Teksa ishte i ftuar në një studio televizive, zoti Craëford ka hedhur dritë mbi bashkëpunimin e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles Mcgonigla, Mark Rosinit dhe kryeministrit Edi Rama për dhënien e puseve të naftës te rusët. “Unë e fola me gazetarin dhe ai e pa hetimin për pusin e naftës dhe të gjithë ata në Amerikë menduan se qeveria shqiptare kishte këtë naftë dhe ishte duke menduar ose t’ia jepte puset rusëve që ishin duke ardhur nëpërmjet Austrisë apo rusëve që ishin duke ardhur nga Novisadi në Serbi ose ata që ishin lidhur me një firmë që ekziston tani në Shqipëri që ishin të lidhur dhe Mcgonigal dhe Rosini. Ka dhe një histori që është më herët dhe në këtë histori janë të përfshirë edhe disa nga anëtarët e Dhomës Amerikane kur unë kam qenë kryetar i dhomës dhe unë di më shumë detaje dhe një nga investitorët ishte miliarder amerikan dhe është interesante pasi nuk është thjesht transferimi nga qeveria shqiptare në duart ruse por është dhe kalimi i menaxhimit nga amerikanët në këtë proces dhe kjo është një gjë që është përfshirë edhe në dosje”, deklaroi ai. Gjithashtu Craëford u ndal edhe te një tjetër rast kur kompania e naftës e miliarderit amerikan Trans-Oil punoi më pak se një vit në Shqipëri dhe ai kishte shumë pengesa dhe presion nga qeveria dhe iku nga Shqipëria me një shije të hidhur sidomos nga presioni dhe rreziku politik. Është diçka që është publike. Ndodhi para disa viteve. Në fillim ishte një kompani që quhej Stream-Oil e listuar në bursë në Kanada që ishte në firmë shqiptaro-grekë që ishin anëtarë të dhomës, ata kishin leje për të punuar në Cakran, Gorisht dhe Ballsh dhe më pas erdhi Trans-Antlantik që ishte i zotëruar nga një miliarder në fushën e naftës nga Dallas-Teksas dhe kur ai erdhi këtu ishte mbështetur nga dhoma jonë dhe ambasada. Ai punoi më pak se një vit dhe ai kishte shumë pengesa nga qeveria kishte presion dhe nga çmimi i naftës dhe ai iku nga Shqipëria me një shije të hidhur sidomos nga presioni dhe rreziku politik dhe unë fola me të në Teksas dhe ai kishte krijuar një kompani tjetër që quhet GBC, Gorisht Ballsh dhe Cakran. Në fund doli që disa nga ata rusët u shfaqën në skenë dhe kishin kërkuar nga qeveria që të merrte puset nga firma dhe qeveria i kishte marrë, pastaj doli në arbitrazh dhe shkoi hap pas hapi nga duar e amerikanëve në duart e shqiptarëve dhe më pas në duar e rusëve. Dhe në fund Mcgonigal ishte i lidhur me rusët që morën puset. Një pyetje që më vinte ishte se përse erdhën rusët për disa puse të vegjël në Shqipëri? Kuptohet që nafta që prodhohet nga Bankers ishte shumë më e trashë dhe puset e naftës në Gorisht Ballsh dhe Cakran ishin puse nafte që përdoreshin si hollues dhe përdoreshin për t’i bashkuar me naftë më të trashë dhe duke i bashkuar ndihmohet për të tërhequr më shumë naftë nga toka dhe për transport dhe për gjëra të tjera”, nënvizoi presidenti i nderit të Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipërisë, Mark Craëford.