BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x
BREAKING NEWS

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet 'dhëmbë për dhëmbë' Sali Berishës pas akuzave të rënda që bëri nga Fieri: Kjo gjë nuk do të ndodhë kurrë!

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet
x
BREAKING NEWS

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat e rënda dhe plas paralajmërimin ‘bombë’ për politikanët shqiptarë: Janë kapur në krimin e...

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi
x
BREAKING NEWS

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet korruptive të Sali Berishës, zbardhen informacionet nga takimet

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe funksionarësh në nivele të larta, në listë edhe Berisha

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe
x

Politike

Marrëdhënia e tensionuar mes Ramës dhe Kurtit, Nazarko flet hapur dhe bën deklaratën e fortë: Ai nuk vepron kundër BE-së se i presin veshët!

Marrëdhënia e tensionuar mes Ramës dhe Kurtit, Nazarko flet hapur

Analisti Shpëtim Nazarko ka komentuar mbrëmjen e djeshme nismën ‘Open Ballkan;. Ai u shpreh se nuk e beson që kryeministri Rama të ndërmarrë iniciativa të papjekura.

“Momentin që kryeministri i një vendi, qoftë dhe i prapambetur si i joni, shpik iniciativa të vëzhguara nga lart, gjermanët, francezët etj, i ka kufijtë të limituar në iniciativa të tilla, nuk mund të pjellë iniciativa të atij lloji që menjëherë të shkojë mëri të europianëve. E di që nuk mund ti tejkalojë këto edhe sikur të çmendet. Rama tha se kjo iniciativë është derivat i saj (Procesit të Berlinit) dhe e justifikoi se në fund fare ka kolonat që mbahet Europa, lëvizja e lirë e tregut, e mallrave dhe kapitaleve. Nëse është vetëm kjo, ai tha mjafton mos të vonohemi në dogana. Në historinë që kemi me serbët që nga 1947, Mitrush Kuteli i fut në burg se tha po të barazojmë lekun me dinarin dhe të hapim doganat do të na pushtojë Jugosllavia. A jemi në këtë rrezik? Nuk e besoj. Aq më tepër nuk besoj që Rama të marrë iniciativa, edhe nëse nuk janë të pjekura, kundër BE se ja presin veshët.

Dakord, është Serbia që e bën këtë. Serbia mund ta vazhdojë këtë lojë pa pambarim dhe duhet të kesh një plan për ta kundërshtuar. Nuk mund të thuash vetëm Berlini. Në momentin që flasim Kosova importet më të mëdha i ka nga Serbia, ka prej 1999 dhe më përpara. Nëse Rama bën demagogji dhe ti po bën demagogji (Kurti). 400 milion euro i ka sot.”, u shpreh Nazarko.

Më të lexuarat