BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Politike

Marrëveshja Rama-Zelensky për riaktivizimin e uzinave, ish-Koloneli Goxhaj bën paralajmërimin e fortë: Po u shkri NATO, vjen Greqia e na thotë “kalispera”

Marrëveshja Rama-Zelensky për riaktivizimin e uzinave, ish-Koloneli

Shqipëria do të kthehet në një fabrikë armatimi për Ukrainën. Presidenti Ukrainas, Volodymyr Zelensky gjatë samitit në Tiranë deklaroi se ka firmosur një marrëveshje me kryeministrin Edi Rama për prodhim armësh dhe municioni, duke dhënë sinjale se te ne do nisë prodhimi i armatimeve.

Në fakt ai që i ka vënë vulën është ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, i cili ka pranuar se do të ringrihen uzinat e dikurshme.
Por a i ka kapacitetet sot Shqipëria për të prodhuar armë luftarake?

Kësaj pyetjeje iu përgjigj në një intervistë televizive, ish-Koloneli Dilaver Goxhaj.

“I kemi ne uzinat, por i kemi si karabina. Këto duhet të kenë dhe mjetet për t’i prodhuar. Dhe ne i kemi shitur për skrap.

Që ta ngresh nga e para këtë industri duhet të sigurosh mjetet e nevojshme. Ne nuk kemi asnjë minierë dhe uzinë çeliku, pra nuk prodhojmë as hekur dhe as çelik.
Që do të thotë ne duhet të blejmë edhe aparaturat, edhe mjetet, por edhe lëndën e parë, pasi nuk i ke.

Së dyti, Shqipëria i ka pasur këto uzina dhe fabrika, por duhet përgatitur edhe kuadri i punonjësve dhe i personeli. Kush do t’i përdorë këto armë?

Ndaj deri sa t’i realizojmë ne këto do ketë mbaruar lufta në Ukrainë. Ne jo vetëm punëtorë që nuk kemi, por as inxhinierë.

Ndaj për momentin më duket si deklaratë politike, dhe nuk i vijmë dot në ndihmë Ukrainës”, u shpreh ndër të tjera ish-ushtaraku Goxhaj.

 

Më të lexuarat