BREAKING NEWS

Menjëherë pas ceremonisë së betimit, Biden bën lëvizjen e parë si President i SHBA-ve: Nuk duhet të humbasim kohë!

Menjëherë pas ceremonisë së betimit, Biden bën
x

Politike

Mbërrin paralajmërimi bombastik nga Greqia, Kotzias: Nuk do përsërisim gabimet e qeverisë së mëparshme ndaj Shqipërisë!

Mbërrin paralajmërimi bombastik nga Greqia, Kotzias: Nuk do
“Kjo qeveri nuk ka ndërmend të përsërisë gabimet e qeverive të mëparshme greke ndaj Shqipërisë“. Ishte kjo përgjigjja që i ka dhënë ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, dy deputetëve të djathtë, Dora Bakojanis dhe Ioannis Kefalogiannis, të cilët e pyesnin mbi raportin e progresit ndaj Shiqpërisë si dhe a është gati vendi unë për anëtarësim në BE.
 
“I siguroj pyetësorë (deputetët), thotë Kotzias, se ndryshe nga aktivitetet e qeverive të mëparshme greke, ku Shqipëria u bashkua me NATO-n pa asnjë kusht, kjo nuk do të ndodh për statusin e anëtarësimit në BE, pa përmbushur të gjitha kushtet”.
 
Mbi të gjitha, thotë ministri i Jashtëm grek, kushtet për mbrojtjen e të drejtave të minoriteteve. Në letrën e tij, për dy deputetët grek shefi i diplomacisë helene sqaron se dhënia e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë jepet me vendim unanim, e kjo gjë nuk mund të ndodhë nëse Greqia refuzon.